Albanija je u oktobru otvorila prvi klaster o osnovama procesa pristupanja, u kojem se, između ostalog, nalaze poglavlja vezana za vladavinu prava. Od tada pa do danas, u roku od sedam mjeseci, Albanija je ukupno otvorila četiri klastera koja sadrže 24 pregovaračka poglavlja.
Srbiji je, podsjetimo, trebalo sedam godina da otvori 22 pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom, a posljednji put nova poglavlja su otvorena u decembru 2021. godine. Od tada je Vlada Srbije bezuspješno u nekoliko navrata pokušala da otvori Klaster 3, posljednji put u decembru prošle godine.U regionu najdalje je u procesu pristupanja za sada stigla Crna Gora koja je otvorila sva pregovaračka poglavlja sa Evropskom unijom i prošle godine privremeno zatvorila tri.
Da bi država ispunila uslove za pristupanje EU, mora da otvori, a potom zatvori 33 pregovaračka poglavlja. Evropska komesarka za proširenje Marta Kos u nekoliko navrata je izjavila da vidi Crnu Goru i Albaniju kao zemlje koje bi mogle da ispune ovaj uslov u narednih nekoliko godina. Tako se sada ove dvije zemlje ističu kao predvodnice u procesu, dok je to ranije uz Crnu Goru neformalno bila Srbija.
Odluke o otvaranju i zatvaranju poglavlja donose sve države članice jednoglasno. Prema ocjenama brojnih stručnjaka, Srbiju je u posljednje tri godine spriječilo da napreduje neispunjavanje unutrašnjih reformi, kao i neusklađivanje sa spoljnom politikom Evropske unije nakon izbijanja rata u Ukrajini.
Preporučeno
U posljednja dva mjeseca, poruke evropskih zvaničnika tokom sastanaka sa predstavnicima Srbije bile su da je potrebno ispuniti obećane reforme od kojih zavisi otvaranje Klastera 3, među kojima su izbor novog Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije, usvajanje medijskih i izbornih zakona.