„Rad je u toku. Možda ću morati da napustim samit EU da bih se ponovo sastao sa liderima Kosova i Srbije da vidimo da li možemo da nađemo rješenje unutar dijaloga. Nema drugog rješenja. Evropski put Kosova i Srbije ide kroz ovaj dijalog“, kazao je Borelj novinarima po dolasku na sastanak lidera Unije i njenih članica.
On je na samit EU došao iz hotela, u kojem je sa drugim zvaničnicima EU i liderima Njemačke, Francuske i Italije odvojeno razgovarao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.Borelj, specijalni predstavnik EU za Zapadni Balkan Miroslav Lajčak, predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel i lideri Francuske, Njemačke i Italije, Emanuel Makron, Olaf Šolc i Đorđa Meloni, razgovarali su i sa Kurtijem i sa Vučićem oko pola sata.
Kurti, koji se prvi sastao sa šestorkom, napustio je hotel po završetku sastanka i nije davao izjave medijima.
Vučić se poslije razgovora sa šestorkom sastao sa Boreljom i Lajčakom, što nije bilo najavljeno.
Kurti se u međuvremenu vratio u hotel u kojem se održavaju sastanci, ali nije poznato da li je razgovarao sa nekim od evropskih zvaničnika.
Diplomatski izvori su za Radio Slobodna Evropa rekli da su i Šolc, Makron i Meloni, poput Borela, izrazili spremnost da privremeno napuste samit EU i vrate se na razgovore sa Vučićem i Kurtijem ako bi njihovo prisustvo doprinijelo naporima.
Italijanska premijerka Meloni rekla je po dolasku na samit EU da su ona, Makron i Šolc na današnjim sastancima sa Vučićem i Kurtijem pozvali na primenu već postignutih sporazuma.
„Zamolili smo obojicu lidera da preduzmu korake napred u vezi sa sprovođenjem sporazuma postignutih posljednjih godina i mjeseci“, rekla je Meloni.
Predsjednik Evropskog saveta Mišel napisao je na društvenoj mreži Iks posle sastanaka sa Vučićem i Kurtijem da su „deeskalacija i povratak normalizaciji odnosa Beograda i Prištine od ključnog značaja“.
Uoči odvojenih sastanaka sa Kurtijem i Vučićem, portparol EU Peter Stano rekao je da je „zaista vrijeme“ da dvije strane „nastave sa deeskalacijom i da se vrate dijalogu“.
„EU želi da dvije strane ispune obaveze preuzete u dijalogu i da krenu napred. Status kvo je neodrživ i vidjeli smo koliko je opasan“, kazao je Stano.
Naveo je da je na sastancima „velike petorke“ sa Kurtijem i Vučićem 21. oktobra bilo riječi „o nekoliko ideja, uključujući moderan predlog za statut Zajednice srpskih opština (ZSO), na koji strane treba da odgovore“.
Vučić je sinoć izjavio da će u Briselu sa evropskim liderima razgovarati o predlogu „velike petorke“ za formiranje ZSO i drugim temama iz dijaloga Beograda i Prištine.
Preporučeno
„Petorka je (21. oktobra) donijela predlog o načinu formiranja ZSO, mi smo dali odgovore i sugestije, ali ne mogu da otkrivam detalje. Spremni smo da razgovaramo o tome, kucaju na otvorena vrata kada je Beograd u pitanju“, rekao je Vučić sinoć za RTS.