“Mi smo četiri zahtjeva ispunili. Ali, zato što je to (plenumi) anarhistički sistem – ja, predsjednik, predsjednik vlade, ministar prosvjete, bilo ko drugi – nemamo način sa kim da sjednemo za sto i razgovaramo o tome ‘Šta nije ispunjeno? Kako mislite nije ispunjeno?”, rekla je Brnabić 22. januara za televiziju B92.
Dodala je da razumije da određeni profesori, dekani i rektori podržavaju plenume studenata u blokadi, ali je ponovila da su oni suprotni zahtjevima za čije sprovođenje Skupština Srbije, na čijem je čelu, i narodni poslanici imaju kontrolnu ulogu.Studenti, koji dva mjeseca blokiraju fakultete širom Srbije, traže objavu kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu i padu nadstrešnice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću u kojoj je 1. novembra poginulo 15 ljudi.
Takođe, traže da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su nakon nesreće uslijedili širom Srbije.
Zahtjev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.
Studenti u blokadama nemaju lidere i sve odluke donose na zajedničkim plenumima koji funkcionišu po principu direktne demokratije. Predstavnici vlasti tvrde da su svi njihovi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtjevi djelimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Tako, insistiraju da dokumentacija o Željezničkoj stanici, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i dio stručne javnosti.
Više od 3.500 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo je studente u blokadi.
U peticiji navode da osuđuju pokušaje vlasti da zastraši studente – javnim dijeljenjem njihovih privatnih podataka, širenjem neistina o njima u provladnim medijima, kao i slanjem policije i agenata Bezbjednosno-informativne agencije na njihove i adrese njihovih roditelja.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća “Infrastrukture željeznice Srbije” Jelena Tanasković.
Preporučeno
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.