Još jedna akcija “15 minuta tišine” širom Srbije

Još jedna akcija “15 minuta tišine” širom Srbije

Standard

10/01/2025

12:51

Akcija “15 minuta tišine“, u čast stradalih u padu nadstrešnice u Novom Sadu, održana je 10. januara u gradovima širom Srbije.

Studenti, koji blokiraju više desetina fakulteta i dva sjedišta univerziteta, su u tišini blokirali saobraćajnice na 15 minuta, po minut ćutanja za svakog nastradalog u tragediji koja se dogodila 1. novembra 2024.

Grupa studenata okupila se na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, javila je reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE). Saobraćaj u tom dijelu grada bio je blokiran, a studentima su se u odavanju počasti žrtvama pridružili i pojedini vozači.

Po okončanju 15-minutne tišine studenti su održali performans na ulazu Građevinskog fakulteta. Grupa studenata je recitovala pjesmu Oskara Daviča “Srbija”.

Akcija je održana i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, kao i u još nekim gradovima Srbije.

Novi Sad

U Novom Sadu je akcija “15 minuta tišine” održana na više lokacija. Kako javlja reporter RSE, najmasovniji skup je održan u blizini univerzitetskog kampusa gdje su studenti svih fakulteta sa sjedištem u Novom Sadu na 15 minuta blokirali jednu od obližnjih raskrsnica.

Okupljeni su nosili poruke zahtijevajući pravdu a neki su imali i zastavu Srbije.

Neki vozači automobila koji su se zatekli na raskrsnici su se pridružili studentima i građanima.

Lazar Dinić student sa Filozofskog fakulteta kaže da blokade i dalje traju iako su neki očekivali kraj zbog praznika.

“Ima sve više ljudi, odmorni su i spremni za dalje akcije”, kaže.

Na skupu nije bilo incidenata.

Već duže od mjesec dana studenti, građani i predstavnici pojedinih opozicionih stranaka okupljaju se u 11.52, simbolično u vrijeme kada se obrušila nadstrešnica sa Željezničke stanice u Novom Sadu.

U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

Studenti u blokadi zahtijevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu nakon koje je pala nadstrešnica.

Među zahtjevima su i odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahijeva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.

Studenti koji blokiraju Beogradski univerzitet su za 10. januar najavili i okupljanje ispred Palate pravde, a potom i blokadu Mostarske petlje, jedno od najvažnijih saobraćajnih čvorišta u glavnom gradu.

Više od 300 tona teška betonska nadstrešnica obrušila se 1. novembra usmrtivši 15 osoba, dok je dvoje teško povrijeđeno. Tragedija se dogodila četiri mjeseca nakon što je stanična zgrada svečano otvorena poslije trogodišnje rekonstrukcije.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom nesreće u Novom Sadu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, između ostalih i protiv bivšeg ministra saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Gorana Vesića.

Viši sud u Novom Sadu je 10. januara ponovo odbio predlog Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu da odredi pritvor Vesiću.

Ova odluka je donjijeta nakon što je Apelacioni sud naložio 8. januara prvostepenom sudu ponovno odlučivanje po ovom pitanju.

Izvor (naslovna fotografija): Ljudmila Cvetković (RFE/RL)

Ostavite komentar

Komentari (0)