U prvih sedam mjeseci ove godine članice EU kupile su 22 miliona kubnih metara ruskog LNG, što je 40 odsto više nego u istom periodu 2021, pokazuju podaci „Global vitnesa“, prenosi Hina.
Zemlje EU sada zajedno kupuju više od polovine ruske globalne ponude, a skok uvoza višestruko je veći od globalnog prosjeka koji iznosi šest odsto, dok je vrijednost uvoza iznosila 5,29 milijardi eura.U martu je komesarka EU za energetiku Kadri Simson pozvala članice i kompanije u EU da više ne kupuju ruski tečni gas, a španska ministarka energetike Teresa Ribera zatražila je od kupaca u Španiji da više ne sklapaju ugovore o nabavci ruskog gasa.
Nedavno istraživanje „Global vitnesa“ pokazalo je da su britanski Šel i francuski Total nastavili da trguju ruskim tečnim gasom i nakon početka ruske invazije na Ukrajinu. Total je najveći kupac sa gotovo 4,2 miliona kubnih metara ruskog LNG od početka godine.
Preporučeno
Šel je od marta do decembra prošle godine kupio i prodao 12 odsto ruskog izvoza, što je više od sedam i po miliona kubnih metara, navode autori rezultate odvojene analize. Španija je sada na drugom mjestu globalne ljestvice kupaca ruskog tečnog gasa, odmah iza Kine, s udjelom u ruskoj prodaji od 18 odsto, dok je Belgija na trećem mjestu sa 17 odsto. U 2021. bile su na petom, odnosno na sedmom mjestu.