Čudesan italijanski gradić nastao kao prevara milenijuma

Čudesan italijanski gradić nastao kao prevara milenijuma

Standard

29/09/2020

15:43

Ako vas put nanese u južnu Italiju, u regiju Pulja čiji je glavni grad Bari, pa upitate nekog od mještana šta prvo da posjetite – velika je šansa da će vas poslati u Alberobelo

Zaštitni znak ovog gradića su takozvane truli kućice koje potiču iz 17. veka, a istorija im je i više nego zanimljiva.

Izrazito bajkovite arhitekture, truli kućice u Alberobelu su rezultat tradicionalne gradnje od kamena s krovovima u obliku kupa, koja je na području Italije postala rasprostrijenjena prije 500 godina.

Postoje brojne verzije o tome zašto je podignut Alberobelo, ali je najpopularnija ona s kojom ljudi i danas mogu da se identifikuju, a ta priča kaže da je ovo naselje nastalo iz vjekovne potrebe čovjeka da izbjegne plaćanje poreza, piše Punkufer.hr.

Naime, kada je Kraljevina Napulj poslala svog čovjeka u prikupljanje poreza, lokalne vlasti su došle na lukavu ideju – da izgrade feudalno naselje od vapnenačkog kamenja bez veziva, koje se lako može demontirati i ponovno podignuti kada poreznici odu.

S vremenom su stanovnici ovog mjesta dobili kraljevske povlastice, što ih je oslobodilo feudalnih nameta, ali su zadržali stil gradnje: debeli krovovi i dobra izolacija činili su njihove “stančiće” prijatnijima ljeti, a toplima zimi.

https://www.instagram.com/p/CFnYsAnJBJF/?utm_source=ig_embed

I možda će vam Alberobelo na prvu izgledati kao muzej davnih vremena na otvorenom i iznenađuje ideja da neko tu i dalje živi, ali ovaj gradić ima čak 11.000 stanovnika. Štaviše, zapadnjački turisti su veoma zainteresovani za kupovinu tih nekretnina koje bi preuredili u kuće za odmor.

https://www.instagram.com/p/CFhegrIhebo/?utm_source=ig_embed

Ovaj stil gradnje nije nepoznat u svijetu, a slične kućice se mogu naći širom Evrope, od Mediterana do Nemačke. Međutim, u Alberobelu su jedinstveni jer i danas, toliko vjekova kasnije, ove kućice vrve od života i izuzetno su očuvane, a posebno veliku pažnju provlače od 1996. kad ih je UNESCO uvrstio na listu svetske kulturne baštine.

Izvor: Nova S

Ostavite komentar

Komentari (0)

X