Prema podacima sa stranica za praćenje avionskih letova, avion Vlade Republike Srpske sinoć je poletio iz Tel Aviva, sa odredištem u Beogradu, a rano jutros iz glavnog grada Srbije sletio je u Banjaluku.
Uz vjerovatnu mogućnost da je u njemu po polijetanju iz Izraela bio Dodik, za sada nije poznato je li ostao u Beogradu ili se vratio u Banjaluku, kako je najavio dok je bio u Izraelu.Naravno, ne isključuje se ni treća varijanta, iako najmanje moguća, da je ostao u Tel Avivu, gdje se, kako je i sam rekao u unaprijed zatraženom intervjuu za Jerusalem Post, “osjećao nepoželjnim“.
Kako je objavio IsraelHayom, izraelski zvaničnici su Dodiku jasno dali do znanja da nije dobrodošao, što ga je prisililo da napusti događaj.
‘Netanjahu me zamolio da sjednem pored njega’
“Nakon što je objavljen nalog za njegovo hapšenje, izraelski zvaničnici obavijestili su Dodika da nije dobrodošao, zbog čega je Dodik sa svojom pratnjom napustio mjesto događaja“, piše autorka teksta Shirit Avitan Cohen.
Izraelski mediji su Dodika svrstali u krug evropskih desničara koji su pohrlili na Konferenciju o antisemitizmu, no, neki od njih, poput njemačkog komesara za jevrejska pitanja Feliksa Kleina otkazali su dolazak zbog spiska učesnika.
Prema videosnimcima koji su izašli u javnost, jasno se vidi kako se Dodik pozdravlja sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i samoinicijativno sjeda pored njega u prvom redu. No, obezbjeđenje ga je udaljilo.
Iako je kasnije rekao da ga je “premijer Netanyahu zamolio da sjedne, i da je sjedio pored njega, te da je nakon toga otišao da govori”, a on je “otišao da pozdravi neke druge ljude”, činjenice upućuju na drugačije. Ubrzo je, po svemu sudeći, otišao iz Izraela, u Srbiju, ili u RS.
No, bio Dodik u Srbiji ili u Banjaluci, i više je nego jasno da je Srbija jedna od rijetkih zemalja u kojoj bi mogao pronaći utočište u za njega najcrnjem scenariju. Toj tezi idu u prilog i nedavne izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa obilježavanja godišnjice bombardovanja NATO-a, gdje je bio i Dodik, ali i jučerašnja izjava ministra unutrašnjih posova Srbije Ivice Dačića, koji je jasno stao u Dodikovu zaštitu, navodeći da je on “državljanin Srbije i da će ga Srbija štititi“.
“Najveći državnici Srbije su u nekoliko navrata istakli da je situacija oko Interpolove potjernice veoma nezgodna za Srbiju, jer su i Dodik i Stevandić njeni državljani i pričali su o tome kako će učiniti sve da ih zaštite“, kaže Nenad Kulačić, kolumnista iz Srbije.
“No, u ovoj situaciji je problem što Vučić već jako dugo izbjegava direktno sukobljavanje sa međunarodnom zajednicom jer je naučio lekciju od slučaja Slobodan Miloševića, koji je loše prošao kada je to uradio. Dakle, situacija po Vučića i Srbiju je jako nezgodna kada je riječ o Dodiku“.
Hoće li, i kako, Vučić i Srbija zaštititi Dodika?
Kulačin smatra da Srbija neće uhapsiti lider RS-a čak i u slučaju da Interpol raspiše crvenu potjernicu, već će tražiti drugi način da se izvuče iz problema zvanog Dodik.
“Situacija u Srbiji prevazilazi Vučiću poznate političke, kao i metode spinovanja. A sada još ima i Dodika, koji ga u posljednje vrijeme naziva ‘ocem nacije i srpskog svijeta’ koji o svima vodi računa. Nijesu nepoznate situacije kada je Vučić stavljao Dodika ‘na hlađenje’, ali ovih dana, odnos njih dvojice je mnogo emotivniji. Jedan drugom upućuju hvalospjeve. Sve u svemu, mislim da će Vučić braniti Dodika do ivice svojih interesa, koji su sada narušeni i dešavanjima u Srbiji. Ne može tako lako dići ruke od njega, ali će mu sigurno staviti do znanja da ne dolazi u Srbiji kako se time ne bi dodatno iritirala međunarodna zajednica, jer Vučić sada, kada mu se lomi podrška EU-a, teško sebi može dozvoliti da krene u otvoreni sukob sa njima”, mišljenja je Kulačin.
“Možda će u njemu prevladati radikal koji će to učiniti, ali ako bih se kladio, rekao bih da Vučić neće uhapsiti Dodika, ali će insistirati da on jedno vrijeme ne dolazi, dok će zvaničnici Srbije, umjesto toga, ići u Banjaluku da mu izražavaju podršku. Banjaluka će, ironično kažem, postati centar ‘srpskog sveta’”, dodao je.
Dodik je, podsjećamo, u Jerusalim došao kako bi učestvovao na Konferenciji o antisemitizmu. Dao je intervju za The Jerusalem Post, u kojem je koristio antiislamsku retoriku i pokušao povezati “patnje Srba“ sa patnjama “jevrejskog naroda“.
Nezvanično, Dodik je sam tražio da bude napravljen intervju s njim, kako bi imao priliku prenijeti svijetu svoj stav“.
Sud Bosne i Hercegovine je, nakon što je Dodik na zasad nepoznat način izašao iz države, prekjuče od Interpola zatražio raspisivanje potjernice za njim, no, centrala Interpola u Lionu, koja procjenjuje takve zahtjeve svojih 196 članica, još nije donijela konačnu odluku o tome hoće li ona biti raspisana.
Švajcarski medij: Orban će pomoći Dodiku da pobjegne
Dok je sudbina zahtjeva Suda BiH pod velom tajne na obje strane, švajcarski dnevnik Schweizer Fernsehen (SRF) objavio je informaciju u kojoj stoji da je Mađarska navodno poslala policajce u BiH kako bi eventualno pomogli Dodiku da pobjegne iz zemlje u slučaju pokretanja njegovog hapšenja. Svakako, po naredbi Dodikovog bliskog saveznika, premijera Viktora Orbana.
“Podržavajući Dodika, djelujemo kao protivteža Zapadu koji na njega vrši pritisak”, izjavio je za švajcarske novine zamjenik ministra vanjskih poslova Mađarske Levente Magiar koji „ne vidi problem“ u Dodikovim potezima te njegove akcije smatra odgovorom Zapadu koji “gura bosanske Srbe prema otcjepljenju“.
Preporučeno
Od ranije je poznato da se u Republici Srpskoj nalaze policajci iz Mađarske koji su trebali učestvovati u zajedničkoj vježbi s entitetskom policijom, ali SFR tvrdi da je njihov cilj, zapravo, pomoći Dodiku da pobjegne u Mađarsku, ako entitetskom čelniku ne bude druge opcije. No, Magiar je te informacije demantovao.