Cilj Harčenka i Rusije možda nije neposredno uspostavljanje vojne baze na teritoriji Srbije, naglašava Jovanović, već “zadržavanje političkog i svakog drugog uticaja na nosioce vlasti u Srbiji koji bi im omogućio da mogu lakše da izdejstvuju bilo kakvu političku odluku u korist Rusije, uključujući tu i saglasnost za formiranje vojne baze ili davanje diplomatskog statusa humanitarnom centru kod Niša“.
Luka Jovanović, programski direktor FDB, navodi za Danas da pominjanje u toj priči u bilo kakvom kontekstu energetske stabilnosti Srbije baca sasvim novo svijetlo na, kako se to, napominje, tada govorilo, „povoljne sporazume o snabdijevanju Srbije ruskim prirodnim gasom“.
“Simptomatično je, takođe, kako političke stranke i narodni predstavnici koji su u javnosti bili najvatreniji zagovornici vojne neutralnosti Srbije naizgled ne osjećaju nikakvu potrebu da se usprotive povećanju vojnog prisustva Rusije u zemlji”, kaže Jovanović za Danas.
Podjetimo, u izjavi za ruske medije ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bočan Harčenko juče je nagovijestio mogućnost otvaranja ruske vojne baze u Srbiji. Kako je naveo, “stvaranje ruskih vojnih baza u Srbiji suverena je stvar te države ali i same Rusije”.
Što se tiče zajedničkog humanitarnog centra, on postoji i funkcioniše za krizni odgovor u slučaju humanitarne katastrofe, naveo je Hračenko dodajući da Beograd “fundamentalno odbija anti-ruske sankcije“.
Preporučeno
Istovremeno, Harčenko je uputio i na političku komponentu u sporazumu o snadbijevanju gasa po najpovoljnj cijeni te da Rusija obezbjeđuje energetsku stabilnost Srbije. Dvije države, kazao je, nastavljaju i “vojno-tehničku saradnju usljed čega se stvaraju povoljni uslovi za kvalitet onoga što se isporučuje“.














