„Svjedoci smo slučajeva organizovanog dovođenja birača iz Republike Srpske i zastrašivanja birača. Apsolutno smo očekivali više demokratske standarde od zemlje kandidata koja pregovara o članstvu u Evropskoj uniji. Potreban je međunarodni nadzor i puna istraga“, napisala je fon Kramon na društvenoj mreži Iks (X).
Ona je dodala da je Evropski parlament spreman da posreduje između vladajuće stranke i opozicije u Beogradu „kako bi se obezbijedio miran i demokratski dijalog i kako bi se smanjile tenzije“.Iz Evropske komisije je ranije za N1 rečeno da sa zabrinutošću zaključuju da izborni proces u Srbiji zahtijeva opipljiva poboljšanja i dalju reformu, a da preporuke ODIHR-a treba da budu što prije sprovedene.
Međunarodni posmatrači su zabilježili niz nepravilnosti na parlamentarnim izborima održenim u Srbiji, a šef delegacije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Stefan Šeneh rekao je za N1 da je istina šokantna i da je prilikom brojanja glasova vidio listiće napravljene u fotokopirnici, a koji su imali pečat i bili ranije obilježeni.
Preporučeno
Reagovalo je i ministarstvo spoljnih poslova Njemačke, koje je saopštilo da su događaji koji su pratili izbore neprihvatljivi za zemlju kandidata za članstvo u EU.