Inicijativa je pokrenuta na međunarodnom nivou, radi globalne koordincije i ubrzanja razvoja procedura za testiranje i razvoj vakcina i ljekova protiv koronavirusa i COVID-19, uz napomenu da oni moraju biti bezbjedni, kvalitetni, efektivni i dostupni svima.
Procijenjeno je da je za početne potrebe neophodno 7,5 milijardi eura, pa su inicijatori najavili donatorsku video konferenciju za 4. maj, na kojoj će pokušati da prikupe taj novac.
Generalni direktor SZO Tedros Adanom Gebrejesus posebno je istakao da je, kada jednom budu dostupni, neophodno da ljekovi i vakcine budu ravnomjerno raspodijeljeni širom planete
“To je naša zajednička obaveza”, poručio je on.
Evropska Komisija, koja je jedan od inicijatora, saopštila je da će 4. maja zvanično početi da prikuplja donacije od država i poslovnih organizacija, ali i da će tada predstaviti nove ciljeve tek pokrenute kampanje, čija namjena će biti da se održi finansiranje.
Pozvali su vlade širom svijeta, organizacije, filantrope, javne ličnosti, umjetnike i sve građane da prošire informacije o donatorskoj konferenciji i njenom značaju i ističu da će novac biti usmjeren u tri osnovna smjera: dijagnostiku, liječenje i vakcine.
“Odgovor na koronavirus može biti jedino globalan. Potrebna nam je saradnja između vlada širom svijeta, naučnika, civilnog društva, poslovnih ljudi, građana. Zbog toga je naš cilj da ujedinimo snage i obezbijedimo resurse, a za to nam je potreban novac”, rekla je predsjednica Evropske komsije Ursula Fon Der Lajen.
Ona je objasnila da je 7,5 milijardi eura samo početna suma i da će biti potrebno mnogo više novca.
Preporučeno
“Zajedno smo jači i pobijedićemo virus,” poručila je predsjednica Evropske komisije.














