Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš ohrabren je znacima smirivanja konflikta između Irana i Sjedinjenih Američkih Država.
“Mir je najvažnija vrijednost. Za mir je potrebno naporno raditi i ne smijemo ga uzimati zdravo za gotovo. Svijet ne može sebi da priušti još jedan rat“, napisao je Gutereš na Tviteru.
Tenzije u odnosima Irana i SAD porasle su kada su američke snage 3. januara u vazdušnom napadu u Iraku ubile Kasima Sulejmanija, generala elitne jedinice Kuds Iranske revolucionarne garde.Iran je odgovorio rano juče raketiranjem dvije vojne baze u Iraku koje koriste američki vojnici.
Peace is our most precious value. It is the product of hard work and we must never take it for granted.
I’m encouraged by signs that the escalating conflict in the Gulf may be subsiding. The world cannot afford another war.
— António Guterres (@antonioguterres) January 8, 2020
Američki predsjednik Donald Tramp se juče obratio naciji, navodeći da je SAD spremna da prihvati mir sa svima koji ga traže.
Tramp je rekao i da će SAD odmah uvesti nove sankcije Iranu kao odgovor na raketni napad na dvije američke baze u Iraku.
Preporučeno
Ambasador Irana pri Ujedinjenim nacijama Madžid Taht-Ravanči rekao je sinoć da je Iran završio svoju osvetu za ubistvo generala Kasima Sulejmanija i da neće preduzimati nove vojne akcije ako ne bude bilo američke agresije.












