Izvor, koji je želio ostati neimenovan, rekao je da je brod Libra krenuo iz blizine ostrva Lampeduse s neodređenim brojem migranata koji su nedavno spašeni na moru. Rekao je da su svi muškarci s popisa zemalja koje Italija smatra sigurnima i da će biti podvrgnuti ubrzanim graničnim kontrolama.
Trenutno postoji 21 sigurna zemlja na italijanskom popisu, koji je nedavno povećan s 15, uključujući Bangladeš, Egipat, Obalu Slonovače i Tunis. Prošle je godine samo iz te četiri zemlje u Italiju stiglo 56.588 migranata.Prema uslovima albanskog sporazuma, do 36.000 migranata može biti otpremljeno u tu balkansku zemlju svake godine, sve dok dolaze s popisa sigurnih zemalja, što ozbiljno ograničava mogućnost da dobiju azil.
Međutim, presuda Evropskog suda pravde (ECJ) donesena ranije ovog mjeseca mogla bi to poremetiti, kažu stručnjaci, jer ograničava definiciju onoga što bi se moglo smatrati sigurnom zemljom izvan EU. Odlučujući o zasebnom slučaju koji uključuje Češku, Sud je rekao da se zemlja izvan bloka ne može proglasiti sigurnom osim ako se cijela njena teritorij smatra slobodnim od opasnosti.
“Sud je vladama rekao da mogu izraditi vlastite popise sigurnih zemalja, ali nijesu u pravu ako uključuju zemlje koje imaju nesigurna područja”, rekao je Mateo Vila, viši naučni saradnik pri ISPI think tanku.
“Kad bi se presuda (ovdje) primijenila, teško da bi iko mogao biti poslan (u Albaniju)”, rekao je dodavši da bi ta presuda ECJ-a mogla ugroziti planove Rima samo ako je italijanske sudije iskoriste za odbijanje početnih zahtjeva za slanje migranata u Albaniju.
Preporučeno
Italijansko ministarstvo unutrašnjih poslova odbilo je komentarisati presudu ECJ-a.