Kako su rakete iz Srbije završile u Ukrajini

Kako su rakete iz Srbije završile u Ukrajini

Standard

27/02/2023

20:44

Srbija zvanično ne izvozi oružje u Ukrajinu, od početka oružanog sukoba u Donbasu, a kasnije i rusko-ukrajinskog rata. Ipak, ruski mediji javljaju da su rakete iz Krušika, preko posrednika, došle u ruke ukrajinske vojske, i podsjećaju da je i ranije na front krijumčareno oružje iz Srbije.

U čitavoj priči o izvozu oružja, ponovo se pominje ime Slobodana Tešića, odnosno firmi koje su povezane sa njim, dok se on i dalje nalazi na crnoj listi američke administracije.

Rakete iz Srbije ponovo su završile u rukama ukrajinskih oružanih snaga, prenose ruski mediji.

Na snimku koji je podijelio prorežimski Mash, vidi se vojni magacin u Bratislavi, gdje je navodno uskladišteno 3.500 raketa GRAD kalibra 122mm, proizvedenih u Krušiku.

Uz to prilažu dokumentaciju iz koje se, navode, vidi kako su rakete zaobilaznim putem, preko Turske i Slovačke, stigle do ukrajinskog Ministarstva odbrane.

Po Zakonu o izvozu i uvozu naoružanja i vojne opreme Srbija mora da zna ko je krajnji korisnik naoružanja i vojne opreme koju izvozi, zato pribavlja različite dokaze, među kojima i izjavu da oružje neće dalje izvoziti i ustupati trećim licima. Prema objavljenim papirima, taj sertifikat za Krušikove rakete dobila je Turska državna agencija za naoružanje pa ostaje nejasno kako su, ukoliko su tačne tvrdnje iz Rusije, odatle najprije stigle avionom u Slovačku, a onda i do fronta.

Nekadašnji radnik Odjeljenja za bezbjednost u Jugoimport SDPR-u, Aleksandar Milovanović za N1 navodi da je riječ o kompleksnoj šemi koja ne bi mogla da uspije bez obaviještenosti državnog vrha.

„Ta količina od 3.500 komada se prodaje firmi Sofag, koja je u navodnom vlasništvu kćerke Slobodana Tešića. Oni zatim to daju firmi koja se zove JNJ koja to prodaje firmi Arca (Turska). Na osnovu end user sertifikata koji ide direktno iz turske agencije koja je pandan našem dijelu Ministarstva (odbrane) za materijalne resurse, to oružje bi trebalo da završi u Turskoj. Ali, očigledno tu nije završila. Firma MSM Novaky to direktno sprovodi firmi Global Ordinance Trading u vlasništvu Marka Moralesa koja ima – user sertifikat za Ministarstvo odbrane Ukrajine“, kaže Milovanović za N1.

Ali,  ministar odbrane Miloš Vučević tvrdi da je sve što se dešava poslije Turske, pitanje međunarodne trgovine i da zbog toga ne smije da trpi namenska industrija.

„Garantovali smo i jednoj i drugoj strani da ne izvozimo – Srbija ne izvozi naoružanje i vojnu opremu na front. Da li privatne kompanije kupuju na trećim tržištima i prodaju kompanijama u nekim drugim državama, to nije pitanje za Srbiju – to je međunarodna trgovina. Za nas to može da bude interesantno obavještajno u smislu informacija, a ne zakonske obavezne ili regulative. Mi nećemo prodavati naoružanje i vojnu opremu nikome ko je učesnik u ratu“, rekao je Miloš Vučević.

A dok se ne razjasni kako srpsko naoružanje stiže do Ukrajine, ruski mediji podsjećaju da je ukrajinska vojska i ranije u Donbasu koristila krijumčareno oružje iz Krušika, iako su zvaničnici negirali direktan izvoz naoružanja u Ukrajinu. O vezama srpskih trgovaca naoružanjem sa isporukama Ukrajini bilo je riječi i ljeta prošle godine kada se ukrajinski transportni avion srušio u Grčkoj. U tovaru su se tada nalazile, kako je zvanično objašnjeno, školske mine iz fabrike Krušik.

Ostavite komentar

Komentari (0)