Pored Londona, slične demonstracije održane su u Belfastu i Londonderiju.
Protest je organizovan uoči primirja između izraelske vlade i organizacije Hamas, koja upravlja palestinskom teritorijom u Gazi, a koje danas stupilo na snagu poslije posredovanja Sjedinjenih Država, Egipta i Katara.Demonstranti, koji su uhapšeni, nisu poštovali sa policijom unaprijed dogovorenu maršrutu što je preduslov za dobijanje dozvole za protestnu šetnju.
Naime, dio demonstranata pokušao je da protest počne ne u blizini britanskog javnog servisa BBC-ja, kako je dogovoreno, već ispred Centralne londonske sinagoge, koja se nalazi nekoliko ulica dalje.
U tom trenutku u sinagogi, staroj sto pedeset pet godina, koja je skoro potpuno uništena u nacističkom bombardovanju Londona, a zatim ponovo posvećena 1958. godine, trajala je tradicionalna subotnja služba.
Policija je hapšenjima spriječila da se dio demonstranata približi jevrejskom hramu.
U saopštenju Metropoliten policije navodi se da je postojala opasnost od „ozbiljnog ometanja“ jevrejske subotnje službe u sinagogi.
Demonstranti su potom pokušali da protestuju ispred samog BBC-ja što takođe nije bilo unaprijed dogovoreno.
Zato ih je policija sprovela do zgrade vlade – Vajthola gdje je protest nastavljen, ali su demonstranti bili okruženi policijskim kordonom.
Druga grupa od nekoliko stotina demonstranata, uhapšena je na Trafalgar skveru, pošto je probila policijski kordon kod Vajthola i jurnula ka tom centralnom londonskom trgu prepunom turista.
Policija ih je pozvala da se raziđu, a pošto to nisu učinili, počela su hapšenja.
Demonstranti su se opirali hapšenju.
Neki su ležali, primoravši policiju da ih nosi do policijskih vozila.
Londonska Metropoliten policija objavljivala je u realnom vremenu na društvenim mrežama video snimke i fotografije svih događaja, vezanih za protest.
Policijski komandir Adam Slonjecki, koji je rukovodio tom operacijom, ističe da je „duboko razočaran namjernim pokušajima čak i samih organizatora protesta da prekrše dogovorene uslove i nastave šetnju van područja Vajthola“.
„Pripadnici policije su hrabro i odlučno reagovali kako bi spriječili demonstrante da odu dalje od Trafalgar skvera i približe se svojoj meti“, naglašava Slonjecki ne precizirajući gdje su učesnici protesta željeli da odu.
Policija pod baražom kritika
Britanska policija na udaru je kritika da toleriše izgrede i diskriminatorno ponašanje tokom propalestinskih protesta, koji se svake nedjelje organizuju još od 7. oktobra 2023. godine kada su Pripadnici Hamasa u Izraelu ubili preko hiljadu dvjesta ljudi a, oko dvjesta pedeset talaca odveli u Gazu.
Ovoga puta kritike su došle sa druge strane.
Kampanja za solidarnost sa Palestinom opisuje uslove pod kojima su demonstracije održane kao “represivne“.
Kampanja pozdravlja najavljeno primirje, ali ističe da je spremna da nove proteste ukoliko bude došlo do njegovog kršenja.
Udruženje muslimana Britanije reakciju policije karakteriše kao “napad na demokratiju, slobodu okupljanja i govora“.
“Ućutkivanje mirnih demonstranata, koji ustaju protiv genocida i pokazuju solidarnost sa ugnjetenima nije samo nedemokratski, već i sramotan čin“, ističe se u saopštenju tog udruženja.
Palestinska strana procjenjuje da je u izraelskom vojnom odgovoru na odvođenje talaca u Gazu, ubijeno oko četrdeset šest hiljada sedam stotina građana te autonomne teritorije.
Sa druge strane, Kampanja protiv antisemitizma zamjera policiji što, uprkos zahtjevima jevrejske zajednice, nije reagovala na propalestinska okupljanja ispred sinagoga tokom cijelog trajanja rata Izraela i Hamasa, već da to čini “sada, kada se sukob privodi kraju”.
Od početka rata na Bliskom Istoku jevrejska obdaništa, škole i sinagoge unajmljuju privatna obezbjeđenja, koja nad tim zgradama vrše neprekidan nadzor.
Plakati na protestu
Jedan od plakata na protestu glasio je: „Prestanite da naoružavate Izrael“.
Prethodna konzervativna britanska vlada smanjila je izvoz oružja Izraelu prije čega je bila odgovorna za dva odsto izraelskog ukupnog uvoza naoružanja.
Glavni plakat protesta optuživao je kako konzervativce i laburiste, tako i BB, da objavljuju podatke o navodnim ruskim zločinima u Ukrajini, ali da to ne čine kada je riječ o Izraelu.
Sa druge strane, jevrejska zajednica u više navrata uputila je protest BBC-ju zbog navodne pristrasnosti prema Palestincima.
Starmer u Aušvicu
Preporučeno
U trenutku protesta ispred zgrade britanske vlade, premijer Kir Starmer posjećivao je Aušvic u okviru posjete Poljskoj i uoči Dana sjećanja na Holokaust, koji se u Britaniji obilježava 27. januara.