Nakon protesta protiv vlasti u Tbilisiju, 44 osobe završile u bolnici

Nakon protesta protiv vlasti u Tbilisiju, 44 osobe završile u bolnici

Standard

01/12/2024

18:41

Hospitalizovane su 44 osobe nakon treće noći protesta u Tbilisiju, glavnom gradu Gruzije, protiv odluke vlasti da prekine pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, saopštili su zvaničnici u nedjelju, 1. decembra.

Desetine hiljada demonstranata su se okupili ispred parlamenta u subotu veče, bacajući kamenje i paleći petarde, dok je policija koristila vodene topove i suzavac. Demonstranti su spalili figuru sa likom osnivača vladajuće partije Gruzijski san, Bidzine Ivanišvilija (Ivanishvili) – tajnovitog milijardera koji se obogatio u Rusiji.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije je saopštilo da je 27 demonstranata, 16 policajaca i jedan medijski radnik završilo u bolnici.

Premijer Irakli Kobakhidze je upozorio da će “bilo koje kršenje zakona da se suoči sa punom primjenom zakona”.

“Odgovornost neće izbjeći ni oni političari koji se skrivaju u svojim kancelarijama i izlažu članove ovih nasilnih grupa strogoj kazni”, rekao je on u nedjelju.

Gruzijski premijer insistira da evrointegracije zemlje nisu zaustavljene.

“Jedina stvar koju smo odbacili je sramotna i uvredljiva ucjena, što predstavlja, u stvari, značajnu prepreku za evrointegracije naše zemlje”, dodao je on.

Najava Vlade je stigla nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju, u kojoj kritikuju opšte izbore održane u Gruziji prošlog mjeseca, te navodi da nisu bili ni slobodni ni pošteni.

Kobakhidze je takođe odbacio saopštenje američkog Stejt Departmenta od subote, u kojem su naveli da prekidaju svoje strateško partnerstvo sa Gruzijom. Saopštenje je osudilo odluku Gruzije da prekine svoje napore ka pristupanju EU.

“Možete da vidite da odlazeća administracija pokušava novoj administraciji ostaviti najteže moguće nasljedstvo. Ovo rade u Ukrajini, a sada i u Gruziji. Ovo neće biti od ključnog značaja. Čekaćemo na novu administraciju i sve ćemo raspraviti sa njima”, kazao je Kobakhidze.

Šefica spoljnih poslova EU, Kaja Kalas (Kallas) i komesarka za proširenje Marta Kos su se oglasile o odluci gruzijskih vlasti da prekinu pregovore u zajedničkom saopštenju objavljenom u nedjelju.

“Primjećujemo da ova najava obilježava promjenu politika svih prethodnih gruzijskih vlasti, i evropskih aspiracija ogromne većine Gruzijaca, što je navedeno i u Ustavu Gruzije”, navodi se u saopštenju.

Ponovo su istakle da je EU “ozbiljno zabrinuta zbog neprekidnog demokratskog nazadovanja države”, i tražile od gruzijskih vlasti da “poštuju pravo na slobodu okupljanja i slobodu izražavanja, te da se suzdrže od upotrebe sile protiv mirnih demonstranata, političara i predstavnika medija”.

Osporavana pobjeda vladajuće partije Gruzijski san na parlamentarnim izborima 26. oktobra, koji su bili viđeni kao referendum o aspiracijama Gruzije da se pridruži EU, pokrenula je masovne demonstracije i vodila ka opozicionom bojkotu parlamenta.

Opozicija tvrdi da su izbori bili namješteni uz pomoć Rusije, te da je nada Moskve bila da će time zadržati Tbilisi u svojoj “orbiti”.

U razgovoru sa agencijom AP u subotu, gruzijska prozapadna predsjednica Salome Zurabišvili (Zourabichvili) je rekla da njena zemlja postaje “kvazi-ruska” država, te da Gruzijski san kontroliše najznačajnije institucije.

“Ne tražimo revoluciju. Tražimo nove izbore, ali sa uslovima koji će osigurati da volja naroda neće opet biti pogrešno predstavljena ili ukradena”, kazala je Zurabišvili.

EU je dala Gruziji kandidatski status u decembru 2024. pod uslovom da ispuni preporuke bloka, ali je pauzirala njihove pregovore o integraciji i prekinula finansijsku potporu, nakon što je odobren zakon o “stranom uticaju”, za koji se ocjenjuje da predstavlja udarac demokratskim slobodama.

Izvor (naslovna fotografija): RFE

Ostavite komentar

Komentari (0)