
Policija Novog Zelanda uhapsila je četiri osobe za koje se sumnja da su učestvovale u terorističkom napadu koji se dogodio u mjestu Krajstčurč.
Internetom se širi snimak napada koji je napravio, kako se sumnja, Australijanac Brenton Tarant.
“Veoma uznemirujući video koji traje 17 minuta je objavljen na jednom američkom forumu. Prije pucnjave čuje se kako napadač poziva gledaoce da se prijave na jedan nalog na Jutjubu”, navode svjetski mediji.
Dodaje se da je muškarac snimio momenat upada u jednu od džamija.
“Na snimku se vide desetine stradalih i ranjenih. Napadač se predstavio kao 28-godišnji Brenton Tarant. Svi njegovi nalozi na društvenim mrežama su potom oboreni, a prethodno je objavio i pismo u kom navodi svoje motive za napad. Napisao je da priprema terorističku akciju, sebe je nazvao fašistom i dodao da se bijeli ljudi više ne razmnožavaju, već da ih zamjenjuje “neevropska populacija”, što je rezultat masovnih migracionih tokova, koje naziva invazijom. Rekao je da želi osvetu za Evropljane koji su stradali u terorističkim napadima, kao i da je okidač za njegovu akciju smrt Ebe Akerlund, učenice iz Stokholma koja je poginula u napadu azilanta u aprilu 2017”, dodaje se.
https://twitter.com/NewsThisSecond/status/1106382642382073856
Tarant je navodno napisao da je odlučio da organizuje napad poslije putovanja u Francusku 2017.
”Napisao je da je bio razočaran stanjem u francuskim gradovima i dodao da je vidio invaziju “nebijelaca” na Francusku”, ističe se.
Na izuzetno uznemirujućem snimku vidi se kako se muškarac parkirao blizu Al Noor džamije, prve koju je napao, a iz auta se čuje glasna muzik. Muzika se čuje i dok se napadač vozi prema džamiji, a između ostalog slušao je četničku pjesmu “Karadžiću vodi Srbe svoje” u kojoj se spominju “hrvatske ustaše”.
Video iz automobila pogledajte ovdje.
Prije nego što je izašao iz auta rekao je “krenimo sa zabavom”.
Preporučeno
B92












