Njemačka prijeti Bjelorusiji proširenjem sankcija

Njemačka prijeti Bjelorusiji proširenjem sankcija

Standard

17/08/2020

16:59

Pozvali bjeloruske vlasti da se suzdrže od upotrebe nasilja nad demonstrantima.

Njemačka, koja predsjedava Evropskom unijom, zaprijetila je danas proširenjem sankcija zvaničnicima Bjelorusije nakon nasilja nad demonstrantima koji traže ostavku predsjednika Aleksandra Lukašenka nakon njegovog reizbora.

  • Vidimo mogućnost proširenja sankcija na druge zvaničnike – rekao je novinarima portparol njemačke kancelarke Štefen Zajfert i zatražio da OSC-u bude povjerena misija provjere rezultata predsjedničkih izbora 9. avgusta u Bjelorusiji.

On je pozvao bjeloruske vlasti da se suzdrže od upotrebe nasilja nad demonstrantima, da “odmah i bezuslovno” oslobode one koji su zatvoreni i da uspostave “nacionalni dijalog između vlade, opozicije i društva (…) da bi se prevazišla ova kriza”.

OSC bi, prema njegovim riječima, “mogao imati važnu ulogu” u tom pogledu, slanjem posredničke misije za “verifikaciju rezultata izbora”.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X