“Najbolje je to jednostavno reći: Viktor Orban je pobjedio”, navodi Zidojče cajtung.
Kako konstatuje, Pariz i Berlin su shvatili da neće moći da proguraju ambiciozan paket pomoći bez podrške Poljske i Mađarske, a Orban se nije ustručavao da tokom samita prijeti vetom, ako se bude insistiralo na temi pravne države.Ocjenjuje i da je Orbanova strategija za ovaj samit bila jasna i ističući da je on bio spreman da pruži podršku paketu finansijske pomoći, ako pitanje pravne države bude gurnuto pod tepih.
Orban je, kako dodaje, nakon višednevnog sastanka lidera EU bio jasan u svojim izjavama, prenosi hrvatski Index.
“Uspješno smo se suprotstavili svim pokušajima da novac iz EU fondova bude povezan s temom vladavine prava”, rekao je on.
Mađarski premijer je na konferenciji za medije s poljskim kolegom Mateušom Moravijeckijem, rekao da su Mađarska i Poljska pokazale da je neprihvatljivo da nacije koje su naslijedile vladavinu zakona kritikuju i drže predavanja “nacijama borcima za slobodu, koje su prošle teška vremena, i to pod vladavinom komunističkih režima”.
Zidojče cajtung naziva Moravijeckog “još jednim zagovornikom neliberalne demokratije, koji takođe može biti zadovoljan rezultatima samita”.
Poljska i Mađarska su dvije države protiv kojih se u institucijama EU vode postupci zbog kršenja principa pravne države.
Mađarski mediji bliski Orbanu pišu da je premijer dogovorio s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel da postupak protiv Mađarske po članu 7 Lisabonskog ugovora bude završen do kraja ove godine, i to na zadovoljstvo Mađarske.
Njemački list Špigel ocjenjuje da je “EU pustila autokrate da se izvuku”, kao i da EU ne može dugoročno da preživi bez poštovanja vladavine prava.
Ovaj list tvrdi da je “Orbanov režim korumpiran”, ali i da je postao uzor drugim članicama Višegradske grupe (Češka, Slovačka, Poljska).
Preporučeno
“Orban novac EU koristi da bi kupio lojalnost i da bi vodio antievropske kampanje”, tvrdi Špigel.