Ovo je lista deset Putinovih kritičara koji su umrli pod nerazjašnjenim okolnostima

Ovo je lista deset Putinovih kritičara koji su umrli pod nerazjašnjenim okolnostima

Standard

17/02/2024

06:59

Više od dvije decenije predsjednik Vladimir Putin potiskivao je neslaganje u Rusiji. Kritičari, novinari suočili su se s teškim posljedicama nakon što su mu se suprotstavili. Od trovanja do pucnjave, misterioznih padova s prozora pa čak i pada aviona, dug je trag ućutkanih glasova.

Aleksej Navalni, čija je smrt u zatvoru još uvijek neobjašnjena, prethodno se razbolio na letu iz Sibira za Moskvu 2020. godine nakon što je otrovan Novičokom, nervnim agensom. Alexander Litvinenko, bivši ruski špijun koji je prebjegao i bio istaknuti Putinov kritičar, ubijen je polonijem-210 u Londonu 2016. godine, piše Newsweek.

Čini se da i druge smrti opozicionih figura pod Putinovom vladavinom slijede obrazac. Boris Njemcov, ubijen u blizini Kremlja, i Stanislav Markelov, ubijen u Moskvi zajedno s novinarkom Anastasijom Baburovom, samo su dva primjera. Natalia Estemirova, oteta i pronađena mrtva u Čečeniji, i Anna Politkovskaya, istraživačka novinarka ubijena u svojoj stambenoj zgradi u Moskvi, takođe su platile najvišu cijenu nakon svog neslaganja.

Evo 10 istaknutih Putinovih kritičara koji su umrli u atentatima ili misterioznim okolnostima.

Aleksej Navalni

Dob: 47

Datum smrti: 16. februar 2024.

Uzrok smrti: Aleksej Navalni umro je u zatvoru. Ruska zatvorska služba izvijestila je da se nakon šetnje nije osjećao dobro i da je izgubio svijest.

Biografija: Aleksej Navalni bio je istaknuti kritičar Vladimira Putina. Globalnu pozornost privukao je 2020. godine kada je preživio trovanje nervnim agensom Novichok. Navalni se dobrovoljno vratio u Rusiju iz Njemačke 2021., gdje se liječio od prethodnog trovanja. Po povratku je odmah uhapšen. Navalni je bio poznat po razotkrivanju korupcije, istraživanju Putinovog unutrašnjeg kruga i vođenju antikremaljskih opozicionih pokreta. Njegovu smrt kolege iz opozicije vjerovatno će vidjeti kao političko ubistvo koje se može pripisati Putinu, ali je još neobjašnjena.

Mihail Lesin

Dob: 57

Datum smrti: 5. novembar 2015

Uzrok smrti: Mihail Lesin bio je bivši ruski ministar medija i medijski direktor. Pao je u nemilost Putina i suočio se s nadzorom zbog svog bogatstva. Lesin je pronađen mrtav u hotelskoj sobi u Washingtonu, D.C. Službenim uzrokom smrti utvrđeno je da su slučajne povrede tupim predmetom, ali i dalje postoje pitanja o okolnostima.

Boris Nemcov

Dob: 55

Datum smrti: 27. februar 2015.

Uzrok smrti: Boris Nemcov je ubijen na mostu u blizini Kremlja. Njegovo ubistvo ostaje neriješeno, ali mnogi vjeruju da je bilo politički motivirano. Nemcov je bio glasni kritičar Putinove vlade, zalažući se za demokratiju, ljudska prava i transparentnost. Bio je zamjenik premijera za vrijeme predsjednika Borisa Jeljcina, a kasnije je postao istaknuta opoziciona osoba.

Boris Berezovski

Dob: 67

Datum smrti: 23. mart 2013.

Uzrok smrti: Boris Berezovski bio je bogati biznismen, oligarh i bivši Putinov saveznik. Međutim, postao je glasan kritičar i pobjegao u U.K. Berezovski je pronađen mrtav u svom domu u Berkshireu u Engleskoj. Službenim uzrokom smrti proglašeno je samoubistvo, ali sumnje ostaju zbog njegovih opozicionih aktivnosti visokog profila.

Sergej Magnitski

Dob: 37

Datum smrti: 16. novembar 2009. godine

Uzrok smrti: Sergej Magnitski bio je advokat i revizor koji je razotkrio golemu shemu porezne prevare u koju su bili umiješani ruski dužnosnici. Bio je uhapšen, zatvoren i uskraćeno mu je liječenje. Magnitski je umro u pritvoru nakon teških premlaćivanja i medicinskog zanemarivanja. Njegova smrt dovela je do donošenja Zakona Magnitski u Sjedinjenim Američkim Državama, koji sankcionira ruske dužnosnike umiješane u kršenje ljudskih prava i korupciju.

Stanislav Markelov

Dob: 34 godine

Datum smrti: 19. januar 2009.

Uzrok smrti: Stanislav Markelov bio je advokat za ljudska prava i novinar. U Moskvi ga je ubio napadač koji je ubio i novinarku Anastasiju Baburovu. Markelov je zastupao žrtve kršenja ljudskih prava i kritizirao postupke ruske vlade u Čečeniji. Njegova smrt izazvala je zabrinutost za sigurnost onih koji se protive režimu.

Anastasija Baburova

Dob: 25

Datum smrti: 19. januar 2009.

Uzrok smrti: Anastasia Baburova, novinarka i aktivistica, ubijena je zajedno s advokatom za ljudska prava Stanislavom Markelovim u Moskvi. Izvještavala je o neonacističkim skupinama i političkom nasilju. Njeno ubistvo ostaje neriješeno, ali se vjeruje da je povezano s njenim aktivizmom.

Natalija Estemirova

Dob: 50

Datum smrti: 15. jul 2009.

Uzrok smrti: Natalia Estemirova, aktivistica za ljudska prava i novinarka, oteta je u Groznom u Čečeniji i pronađena mrtva kasnije tog dana. Dokumentirala je kršenja ljudskih prava u Čečeniji i kritizirala vladu. Njeni ubistvo ostaje neriješeno, ali se vjeruje da je povezano s njezinim aktivizmom i kritiziranjem čečenskih vlasti.

Anna Politkovskaja

Dob: 48

Datum smrti: 7. oktobar 2006.

Uzrok smrti: Anna Politkovskaja, istraživačka novinarka, ubijena je iz vatrenog oružja u svojoj stambenoj zgradi u Moskvi. Opširno je izvještavala o kršenju ljudskih prava, korupciji i ratu u Čečeniji. Njen je rad bio kritičan prema Putinovoj vladi, a njeno ubistvo izazvalo je međunarodni bijes. Uprkos istragama, nalogodavci koji stoje iza njenog ubojstva nisu privedeni pravdi.

Jurij Ščekočihin

Dob: 53

Datum smrti: 3. jul 2003

Uzrok smrti: Juri Ščekočihin bio je novinar, pisac i član ruske Državne dume. Istraživao je korupciju, organizirani kriminal i kršenja ljudskih prava. Ščekočihin se iznenada razbolio i umro iz nepoznatog uzroka. Neki sumnjaju na trovanje, ali okolnosti ostaju nejasne.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Vladimir Putin

Ostavite komentar

Komentari (0)