Papa na misi u Mongoliji pozdravio “plemenit narod Kine”

Papa na misi u Mongoliji pozdravio “plemenit narod Kine”

Standard

03/09/2023

21:57

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja uputio je poseban pozdrav ‘plemenitom kineskom narodu’ na kraju mise u Mongoliji, susjedu Kine, tokom prve posjete pape, koja je u velikoj mjeri pod sijenkom uticaja Pekinga i njegovog obračuna s verskim manjinama.

Franja je do oltara doveo penzionisane i sadašnje biskupe Hongkonga, kardinala Džona Hon Tonga i izabranog kardinala Stivena Čou, držali su se za ruke i poručio je masi, u kojoj je bilo mnogo hodočasnika iz Kine, da im želi svo dobro.

“Želim da iskoristim njihovo prisustvo da uputim topao pozdrav plemenitom kineskom narodu”, rekao je Franja i nastavio sa tim da svim ljudima (Kine) želi sve najbolje i da uvijek idu napred, da uvijek napreduju.

“Molim kineske katolike da budu dobri hrišćani i dobri građani”, dodao je on uz klicanje publike u “Areni stepe”, u glavnom gradu Mongolije, Ulan Batoru.

Bio je to jedini put da je Franja javno pomenuo Kinu tokom svoje četvorodnevne posjete, uprkos velikoj sijenci koju je Peking bacio na to putovanje i na samu Mongoliju.

Kineska vladajuća Komunistička partija vodi dugogodišnji, sveobuhvatni udar na religiju, pooštravajući kontrolu, posebno hrišćanstva i islama, koji se smatraju “uvoznim” i potencijalnim izazivačima komunističke vlasti. Kampanja protiv Ujgura u sjeverozapadnom regionu Sinđjanga bila je posebno žestoka, uz tvrdnje da je više od milion pripadnika te etničke manjine nasilno poslata u centre za prevaspitanje nalik zatvoru, gdje su mnogi rekli da su bili mučeni, seksualno zlostavljani i primorani da napuste svoj jezik i religiju.

UN su prošle godine optužile Kinu za ozbiljno kršenje ljudskih prava, koje može predstavljati “zločine protiv čovječnosti”. Kina je negirala da cilja na Ujgure i druge zbog njihove religije i kulture, osuđujući optužbe kao “laži Zapada” i rekavši da su njene akcije imale za cilj suzbijanje separatizma, terorizma i vjerskog ekstremizma.

Papa je poslao telegram pozdrava predsjedniku Si Đinpingu, dok je njegov avion u petak rano ujutro letio kroz kineski vazdušni prostor, nudeći mu “božanske blagoslove jedinstva i mira”. Ministarstvo spoljnih poslova Kine je to potvrdilo i ocijenilo da to pokazuje “prijateljstvo i dobru volju”.

Ali, dok su male grupe kineskih hodočasnika prisustvovale glavnoj Franjinoj misi u Ulan Batoru, vjerovalo se da nijedan biskup iz Kine nije dobio dozvolu da otputuje i vidi papsku posjetu Mongoliji. Njihovo odsustvo je naglasilo slabašnost vatikansko-kineskog sporazuma iz 2018. o nominacijama katoličkih biskupa, koji je Peking prekršio jednostranim imenovanjem.

Izvor: Beta
Izvor (naslovna fotografija): Vatican Media/­Handout via Reuters

Ostavite komentar

Komentari (0)