test

Pokopano 19 tragično preminulih ljudi u Jablanici, poginulo pet porodica

Standard

15/10/2024

17:04

Kolektivni ispraćaj i pokop 19 žrtava iz Donje Jablanice održan je u tom mjestu na sjeveru Bosne i Hercegovine koje je najteže stradalo u poplavama i odronu stijena, a molitvu je predvodio poglavar Islamske zajednice u BiH reis Husein Kavazović.

Najveći broj osoba poginuo je u selu Donja Jablanica kada se na njega sručila ogrmna količina kamenja s obližnjeg ilegalnog kamenoloma, nošena bujicama vode. Jedna žena poginula je u selu Zlate. Tijelo posljednje žrtve pronađeno je juče, zbog čega je danas organizovan kolektivni ispraćaj.

Suvišan je svaki govor ovdje danas

“Suvišan je svaki govor ovdje danas. Okupili smo se da ispratimo braću i sestre na bolji svijet”, rekao je u obraćanju poglavar islamske zajednice reis Kavazović.

Nazvao je poginule šehidima, što je arapski naziv za žrtvu koja umre nakon što je u životu ispunjavala sve obveze kao vjernik. Poželio je mir porodicama nastradalih te pozvao vjernike da ih ne ostave i ne zaborave.

Potresne scene mogle su se vidjeti na groblju u Donjoj Jablanici gdje su se brojni okupljeni opraštali nad tabutima (kovčezima) svojih nastradalih. Njihova tijela su pokopana na tri groblja u tom gradu.

U Jablanici poginulo pet čitavih porodica

Stradale su čitave porodice Tufek, Maslo, Imamović, Čilić i Begović.

U Jablanici je poginulo 19 osoba, u susjednom Konjicu još četiri, dok su u Fojnici, u središnjem dijelu zemlje, od posljedica poplava stradale tri osobe, pa je u ovoj nesreći 26 nastradalih.

Još se traga za jednom nestalom osobom na području Konjica.

Ogromna materijalna šteta

Prve procjene katastrofalnih poplava i odrona stijena u Jablanici procjenjuju se na oko 25 milona eura, izjavio je načelnik opštine Јablanica Damir Šabanović. Po istim navodima oštećeno je 200 objekata, od kojih je 49 u potpunosti nastradalo. Ogromna šteta nanesena je javnim i privrednim objektima te poljoprivredi.

U ovoj opštini, koja je najteže pogođena katastrofom, kao i u Konjicu još uvijek se radi na raščišćavanju cesta i ponovnom snabdijevanju vodom i strujom.

Ostaje još jedan veliki problem

Veliki problem predstavlja i otpad koji se nalazi na ustavi hidroelektrane Grabovica. Tamo se od posljedica poplava i odrona nataložilo 50.000 kubnih metara otpada.

Službe su počele s uklanjanjem, no da bi se otpad posve uklonio, trebaće najmanje mjesec dana rada. Iz elektroprivrednih poduzeća sa sjedištem u Sarajevu i Mostaru tvrde da otpad za sada ne predstavlja opasnost za rad hidroelektrana.

Izvor: Klix
Izvor (naslovna fotografija):

Klix

Ostavite komentar

Komentari (0)