Vođa republikanaca u američkom Senatu 81-godišnji senator Mič MekKonel je na konferenciji za novinare prošle sedmice prestao da govori i zurio u prazno oko 20 sekundi. Zatim je 90-godišnjoj senatorici Dajani Feinstejn, koja je zbog bolesti neko vrijeme bila odsutna iz Kongresa, suflirano o tome šta će reći na sjednici.
Ova dva slučaja pokrenula su pitanje starosti osoba u američkoj politici.Aktualni američki predsjednik Džo Bajden, koji ima 80 godina, preuzeo je titulu “najstarijeg predsjednika u američkoj istoriji”. Bajden, koji je takođe kandidat za predsjedničku trku sljedeće godine, ukoliko bude ponovo izabran stupiće na dužnost u dobi od 82 godine i imaće 86 godina kada mu mandat završi.
Bajdenov najpopularniji republikanski protivkandidat i bivši predsjednik Donald Tramp, u junu je napunio 77 godina. To znači da će, bude li izabran, po drugi put postati predsjednik sa 78 godina, a mandat će mu prestati s 82 godine.
S obzirom na to da je prosječna dob stanovništva SAD-a oko 38 godina, za izbore u SAD-u, kao i u drugim zemljama, od velike je važnosti da se lideri mogu obratiti mladoj populaciji.
Stav američkih birača prema dobi lidera je različit. Naprimjer, dok su ankete o Bajdenovoj dobi prošle godine pokazivale da je biračko tijelo više zabrinuto, čini se da se situacija nedavno donekle promijenila u njegovu korist.
Senat je ostario, Zastupnički dom se malo pomladio
U američkom Senatu 67 od 100 članova starije je od 60 godina, a prosječna dob u ovom domu Kongresa je oko 65 godina. Najstariji senatori su Feinstej (90) i Čarls E. Grisli (89). Slijede senatori Barni Sanders (81) i Mič MekKonel (81), pokazuju podaci Istraživačkog centra “Pew”.
Zastupnički dom, s druge strane, ima relativno mlad izgled. Zastupnički dom od 435 mjesta ima 189 članova starijih od 60 godina, s prosječnom dobi od 57 godina.
Dok se prosječna starost u američkom Senatu povećala u poređenju s prethodnim zakonodavnim tijelom, u Zastupničkom domu smanjila se za godinu dana.
Najmlađi član Kongresa je Maksvel Frost iz Zastupničkog doma, rođen 1997. godine, a najmlađi senator Jon Osof ima 36 godina.
Ali “Boomer” generacija, koja čini oko 21 odsto stanovništva SAD-a, čini gotovo polovinu Kongresa.
U SAD-u se nastavljaju različite rasprave o problemima koje donosi dob američkih političara. Niki Hejli, bivša stalna predstavnica te zemlje pri Ujedinjenim narodima (UN), koja je objavila svoju kandidaturu za predsjedničke izbore u SAD-u 2024. godine, ustvrdila je da bi “trebalo uvesti obavezne testove mentalne sposobnosti za političare starije od 75 godina”.
Tramp je mišljenja da bi svi predsjednički kandidati u zemlji trebali pristupiti testu mentalne sposobnosti.
Bijela kuća se takođe poziva na ljekarske izvještaje koji sugeriraju da je zdravlje predsjednika Bajdena “prikladno za obavljanje njegovih predsjedničkih dužnosti” usred zabrinutosti zbog njegove dobi.
Međutim, neki, pozivajući se na druge mlade članove koji zbog zdravstvenih problema neko vrijeme nisu mogli biti u Kongresu, tvrde da je ovakav stav “ageizam” pojedinih političara zbog njihove poodmakle dobi.
Preporučeno
S druge strane, ima onih koji se protive korištenju starosti kao “političkog materijala”. Prema ovom segmentu, nisu važne godine, već političko iskustvo i sposobnost poslovanja.