Rusija počela trodnevnu obustavu isporuke gasa Evropi

Rusija počela trodnevnu obustavu isporuke gasa Evropi

Standard

31/08/2022

19:40

Rusija je obustavila isporuku gasa preko ključne evropske rute snabdijevanja – gasovoda Sjeverni tok 1.

Ruski državni energetski gigant Gazprom saopštio je da će gasovod Sjeverni tok 1, kojim se gas distribuira do najvećeg evropskog potrošača Njemačke, neće biti u pogonu od 31. avgusta do 3. septembra.

Osim Njemačkoj, snadbijevanje gasom obustavljeno je i Bugarskoj, Danskoj, Finskoj, Holandiji i Poljskoj, dok je protok smanjen preko drugih gasovoda – otkako je Moskva otpočela invaziju na Ukrajinu koju označava specijalnom vojnom operacijom.

Agencija Rojters izvještava da potez Moskve u vezi sa trodnevnim prekidom snadbijevanja važnim energentom pojačava ekonomsku bitku između Moskve i Brisela, izglede za recesiju, ali i potrebe za štednju energije u nekim od najbogatijih zemalja regiona.

Evropske vlade strahuju da bi Moskva mogla da prolongira obustavu isporuke – reagujući na sankcije Zapada uvedene Rusiji – zbog invazije na Ukrajinu. Takođe, optužile su Rusiju da gasnu krizu koristi kao sredstvo u sukobu.

Inače, nastavak ograničenja snadbijevanja gasom u Evropi produbio bi energetsku krizu koja je već doprinijela porastu veleprodajnih cijena gasa za 400 odsto u poređenju sa avgustom 2021. Kriza pritiska potrošače i kompanije – navodeći vlade da troše milijarde eura na njeno ublažavanje.

U Njemačkoj je zabilježena najviša stopa inflacije u poslednjih 50 godina – a priprema se poskupljenje računa za gas i energente.

Ruske vlasti negiraju tvrdnje zapadnih država da vještački, kao vid odmazde, generišu gasnu krizu, navodeći da su razlozi problema u snadbijevanju tehničke prirode.

Moskva, koja je smanjila snabdijevanje gasom na 40 procenata kapaciteta u junu i 20 odsto u julu, navodi da su uzrok problemi u održavanju sistema i međunarodne sankcije – usled kojih je spriječeno vraćanje i instaliranje servisiranje opreme.

Poslednji je o tome govorio portparol Kremlja Dmitrij Peskov – koji je rekao da je Rusija ostala posvećena obavezama u vezi sa snabdijevanjem gasom, ali nije u stanju da ih ispuni zbog sankcija, objavila je agencija Interfaks.

Njemačka kompanija Simens, koja je prethodnih godina servisirala kompresore i turbine na stanicimama gasovoda Sjeverni tok, saopštila je da nije uključena u aktuelno održavanje – ali je spremna da Gaspromu pruži konsultantske usluge.

Izvor: Glas Amerike

Ostavite komentar

Komentari (0)

X