test

Satelitske fotografije pokazuju da Rusija mjesecima isporučuje Sjevernoj Koreji naftu kršeći sankcije UN

Standard

22/11/2024

14:41

Rusija plaća naftom oružje i trupe koje je Pjongjang poslao Moskvi kako bi pojačala napade na Ukrajinu. Stručnjaci ocjenjuju da bi Sjeverna Koreja mogla zatražiti i raketnu, atomsku i svemirsku tehnologiju od Rusije, jer „ako šaljete svoje ljude da umru u stranom ratu, milion barela nafte jednostavno nije dovoljna cijena“

BBC

Rusija je, prema procjenama, opskrbila Sjevernu Koreju s više od milion barela nafte od marta ove godine, prema analizi satelitskih snimaka Open Source Centrea, neprofitne istraživačke grupe sa sjedištem u Velikoj Britaniji.

Naftom plaćaju za oružje i trupe koje je Pjongjang poslao Moskvi kako bi pojačala napade na Ukrajinu, rekli su vodeći stručnjaci i britanski ministar vanjskih poslova David Lammy za BBC.

Ovi transferi krše sankcije UN, koje zabranjuju prodaju nafte Sjevernoj Koreji, osim u malim količinama, s ciljem uticaja na sjevernokorejsku ekonomiju kako bi ona bila onemogućena da dalje razvija nuklearno oružje.

Satelitske slike, koje je ekskluzivno podijelio BBC, pokazuju više od deset različitih sjevernokorejskih naftnih tankera koji su stigli na naftni terminal na ruskom Dalekom istoku ukupno 43 puta u proteklih osam mjeseci.

Fotografije snimljene brodovima na moru, pokazuju kako tankeri dolaze prazni, a odlaze gotovo puni.

Sjeverna Koreja je jedina zemlja na svijetu koja ne smije kupovati naftu na otvorenom tržištu. Ujedinjene nacije ograničile su broj barela rafinirane nafte koje ona može kupiti na 500.000 godišnje , što je daleko ispod količine koja je ovoj zemlju potrebna.

Rusko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev BBC-a za komentar.

Prvi transfer nafte koji je Open Source Center dokumentirao u izvještaju organizovan je 7. marta 2024., sedam mjeseci nakon što se prvi put pojavila informacija da je Pjongjang slao Moskvi oružje.

Pošiljke su nastavljene jer se navodi da su hiljade sjevernokorejskih vojnika poslate u Rusiju da se bore, a posljednja je zabilježena 5. novembra.

„Dok Kim Jong Un daje Vladimiru Putinu pojas za spasavanje da nastavi rat, Rusija tiho pruža Sjevernoj Koreji vlastiti pojas za spasavanje“, kaže Joe Byrne iz Open Source Centra.

„Ovaj stabilan protok nafte daje Sjevernoj Koreji nivo stabilnosti koju nije imala otkako su uvedene ove sankcije.“

Četiri bivša člana panela UN na temu praćenja sankcija Sjevernoj Koreji rekla su za BBC da su transferi posljedica sve jače veze između Moskve i Pjongjanga.

„Ovi transferi pokreću Putinovu ratnu mašinu – ovo je nafta za projektile, nafta za artiljeriju i sada nafta za vojnike”, kaže Hugh Griffiths, koji je vodio panel od 2014. do 2019. godine.

Ministar vanjskih poslova Ujedinjenog Kraljevstva David Lammy je izjavio za BBC da se „Rusija kako bi nastavila da ratuje u Ukrajini sve više oslanja na trupe i oružje Sjeverne Koreje u zamjenu za naftu”.

Dodao je da to „ima direktan uticaj na bezbjednost na Korejskom poluostrvu, Europi i Indo-Pacifiku“.

Praćenje ‘tihih’ transfera

U sva 43 putovanja koja je pratio Open Source Center koristeći satelitske snimke, tankeri pod sjevernokorejskom zastavom stizali su u rusku luku Vostočni s isključenim uređajima za praćenje, prikrivajući svoje kretanje.

Fotografije pokazuju da su se zatim vratili u jednu od četiri luke na istočnoj i zapadnoj obali Sjeverne Koreje.

„Plovila se pojavljuju tiho, gotovo svake sedmice“, kaže Joe Byrne, istraživač iz Open Source Centra. „Od marta postoji gotovo stalan protok“.

Tim, koji je pratio te tankere otkad su naftne sankcije prvi put uvedene, upotrijebio je svoje znanje o kapacitetu svakog broda kako bi izračunao koliko barela nafte mogu nositi.

Zatim su proučavali slike brodova koji ulaze u Vostočni i izlaze iz njega i, u većini slučajeva, mogli su vidjeti koliko su nisko u vodi i, prema tome, koliko su puni.

Tankeri su, procjenjuju, bile napunjene do 90 posto kapaciteta.

„Iz nekih slika možemo vidjeti da bi brodovi potonuli da su bili puniji“, kaže Byrne.

Na osnovu toga su izračunali da je od marta Rusija dala Sjevernoj Koreji više od milion barela nafte – više nego dvostruko više od godišnje granice, i oko deset puta više od količine koju je Moskva službeno dala Pjongjangu 2023.

Ovo je uslijedilo nakon procjene američke vlade u maju da je Moskva već isporučila više od 500.000 barela nafte.

Oblačnost sprečava istraživače da svakoga dana dobiju jasnu sliku luke.

„Cijeli avgust je bio oblačan, tako da nijesmo uspjeli dokumentovati ni jedno putovanje“, kaže Byrne, navodeći svoj tim da vjeruje da je milion barela „osnovna“ brojka.

Novi nivo kršenja sankcija

Ne samo da ove isporuke nafte krše sankcije UN protiv Sjeverne Koreje, koje je Rusija, kao stalna članica Savjeta bezbjednosti UN, potpisala – već je više od polovine putovanja koje prati Centar za otvorene izvore napravljeno brodovima koje su UN pojedinačno sankcionisale.

To znači da su brodovi morali biti zaplijenjeni nakon ulaska u ruske vode.

Ali u martu 2024., tri sedmice nakon što je dokumentiran prvi prijenos nafte, Rusija je raspustila panel UN na temu za praćenje kršenja sankcija, koristeći svoj veto u Savjetu bezbjednosti UN.

Ashley Hess, koja je radila na panelu sve do njegovog pada, kaže da su vidjeli dokaze da su transferi započeli.

„Pratili smo neke od uključenih brodova i kompanija, ali naš rad je zaustavljen, vjerovatno nakon što su već probili ograničenje od 500.000 barela”.

Eric Penton-Voak, koji je vodio grupu od 2021. do 2023., kaže da su ruski članovi panela pokušali da cenzurišu njihov rad.

„Sada panela više nema, mogu jednostavno ignorisati pravila“, dodaje. „Činjenica da Rusija sada podstiče te brodove da posjećuju njene luke i krcaju naftom pokazuje novi nivo kršenja sankcija.”

Ali Penton-Voak, koji je u upravnom odboru Open Source Centra, misli da je problem mnogo dublji.

„Sada imate ove autokratske režime koji sve više rade zajedno kako bi pomogli jedni drugima da postignu što god žele, ignorišući želje međunarodne zajednice.“

Ovo je „sve opasnija“ igra, kaže on.

„Posljednje što želite je da se sjevernokorejsko taktičko nuklearno oružje pojavi u Iranu, na primjer.”

Vrh ledenog brijega

Dok Kim Jong-un pojačava podršku ratu Vladimira Putina, raste zabrinutost što će još dobiti zauzvrat.

SAD i Južna Koreja procjenjuju da je Pjongjang poslao Moskvi 16.000 brodskih kontejnera napunjenih artiljerijskim granatama i raketama, dok su ostaci eksplodiranih sjevernokorejskih balističkih projektila pronađeni na bojnom polju u Ukrajini.

Vladimir Putin i Kim Jong-un

Nedavno su Putin i Kim potpisali odbrambeni pakt, što je dovelo do slanja hiljada sjevernokorejskih vojnika u rusku regiju Kursk, gdje obavještajni izvještaji pokazuju da su sada uključeni u bitku.

Vlada Južne Koreje rekla je za BBC da će „oštro odgovoriti na kršenje rezolucija Savjeta bezbjednosti UN od strane Rusije i Sjeverne Koreje“.

Njegova najveća briga je da će Moskva obezbijediti Pjongjangu tehnologiju za poboljšanje špijunskih satelita i balističkih projektila.

Prošlog mjeseca, ministar odbrane Južne Koreje, Kim Yong-un, izjavio je da postoji „velika šansa“ da Sjeverna Koreja zatraži takvu pomoć. „Ako šaljete svoje ljude da umiru u stranom ratu, milion barela nafte jednostavno nije dovoljna cijena“, kaže Go.

Andrei Lankov, stručnjak za odnose Sjeverne Koreje i Rusije na Univerzitetu Kookmin u Seulu, suglasan je s tim stavom.

„Prije sam mislio da nije u interesu Rusije da dijeli vojnu tehnologiju, ali možda se njena računica promijenila. Rusima su potrebne ove trupe, a to Sjevernokorejcima daje veću moć.“

Ostavite komentar

Komentari (0)