On je dodao da se pozicija Mađarske razlikuje od ostatka Evropske unije, zato što ukrajinski Mađari bivaju mobilisani i ginu na prvim linijama fronta.
– Danski ili njemački vojnici ne ginu u ovom ratu, ali Mađari da – rekao je Sijarto.On je precizirao da u Ukrajini postoji velika etnička zajednica Mađara, koja broji oko 150.000 ljudi. Kako je rekao, mnogi od njih se sada regrutuju od strane Kijeva i šalju na prvu liniju borbe.
– Mislim da smo jedina nacija u Evropskoj uniji koja gubi živote u Ukrajini – istakao je Sijarto.
Sijarto je rekao da je „ratna retorika u toj hemisferi mnogo jača nego priča o miru“, ali se nada da će evropske i transatlanske zajednice takođe usvojiti mađarsku poziciju.
– Mađarska nije dio konflikta, stoga, nije na mađarskoj Vladi da kaže šta treba da se desi nakon prekida vatre, ali geografski integritet i suverenitet mora da se sagleda. Jasno je ko je koga napao, a Budimpešta osuđuje Rusiju zbog rata – poručio je Sijarto.
Odgovarajući na pitanje da li kraj rata zavisi od ruskog predsjednika Vladimira Putina, Sijarto je rekao da „očigledno, postoje dvije strane u ratu“ i da se nada da će strane razgovarati jer, kako je naveo, “obje strane žele održiv mir“.
Upitan o mogućnosti da premijer Viktor Orban posjeti Kijev, Sijarto je rekao da je Orban dobio poziv i da sada „tehnički detalji moraju da budu razjašnjeni“.
– Kada se steknu uslovi, može biti posjete – rekao je Sijarto.
On je kazao da je mađarska Vlada podržala ulazak Finske i Švedske u NATO.
Preporučeno
Upitan o podršci Budimpešte bh. entitetu Republici Srpskoj, Sijarto je rekao da Mađarska ima „veoma dobre“ odnose sa Srbijom i da smatra da je stabilnost na Zapadnom Balkanu ključna.