Srbima zločinac koji ih je klao, Hrvatima svetac: Stepinac dobija spomenik

Srbima zločinac koji ih je klao, Hrvatima svetac: Stepinac dobija spomenik

Standard

17/04/2018

18:15

Hrvatska katolička crkva planira da 8. maja u naselju Zrin, u Sisačko-moslavačkoj županiji, opština Dvor, otkrije spomenik kardinalu Alojziju Stepincu.

Hrvatska katolička crkva planira da 8. maja u naselju Zrin, u Sisačko-moslavačkoj županiji, opština Dvor, otkrije spomenik kardinalu Alojziju Stepincu.

Povezani članci

O tome i o obilježavanju 75. godišnjice strdanja stanovnika naselja Zrin, koje su, kako se tvrdi, tokom Drugog svjetskog rata spalili partizani, razgovarano je danas na sjednici biskupa Zagrebačke crkvene pokrajine u Sisku.

Skupom je predsjedavao zagrebački nadbiskup Josip Bozanić koji je rekao da je ponosan onim što čini sisačka crkva, piše portal Jutarnjeg lista.

Kardinal Stepinac, koji se tokom rata priklonio ustaškom poglavniku Antu Paveliću, jedna je od glavnih tačaka spora između Katoličke i Srpske pravoslavne crkve.

Dok Katolička crkva u Hrvatskoj čeka da Vatikan kanonizuje Stepinca, SPC se tome žestoko protivi, a do saglasja nije došlo ni nakon više zasijedanja mješovite komisije dvije crkve koja je formirana na inicijativu pape Franja.

Po ulasku Njemaca u Zagreb 1941.godine Stepinac je podržao osnivanje NDH.

Inače, u istoriji je ostalo zabeleženo šta je Stepinac svojevremeno govorio. Jedna od njegovih izjava je i ona da su “Hrvati i Srbi dva svijeta, sjeverni i južni pol koji se nikad neće približiti osim čudom Božjim. Pravoslavlje je najveće prokletstvo Evrope, skoro veće nego protestantizam. Tu nema morala, nema načela, nema pravede, nema poštenja”, podsjeća Blic.

Stepinac je navodno radio na pokrštavanju pravoslavaca, a u njegovom sjedištu u Kaptolu poslije rata nađena je ustaška dokumentacija i zlato koje su ustaše opljačkale od Srba i Jevreja.

Zbog saradnje s okupatorom i ustašama Alojzije Stepinac osuđen je na 16 godina zatvora, ali je 1951. pušten u kućni pritvor u rodno selo Krašić, gdje je kao znak podrške Vatikana 1952. dobio zvanje kardinala, gdje je i umro 10. februara 1960. od rijetke bolesti.

Hrvatski sabor je 14. februara 1992. donio deklaraciju o osudi političkog procesa i presude Stepincu, po kojoj je on bio nepravedno osuđen na montiranom procesu, a optužbe da je trovan nikad nisu dokazane.

Papa Jovan Pavle II proglasio je Stepinca blaženim u Mariji Bistrici 3. oktobra 1998, a pomen na njega – Stepinčevo, pada 10. februara.

Inače, kult Alojzija Stepinca je veoma rasprostranjen među Hrvatima.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X