,,Srpski svet” pod udarom, najteže je Dodiku: Prijeti mu smjena, ali i zatvor, uzalud se nada da će ga spasiti Tramp

,,Srpski svet” pod udarom, najteže je Dodiku: Prijeti mu smjena, ali i zatvor, uzalud se nada da će ga spasiti Tramp

Standard

04/01/2025

09:42

Srpski svet je pod udarom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić već bulazni u neprestanim televizijskim nastupima o doslovce svima u susjedstvu koji mu rade o glavi, osim mađarskog premijera Viktora Orbána. Crna Gora je suočena sa stravičnim zločinom, ali poznavatelji situacije nisu iznenađeni, podsjećaju da je inauguracija predsjednika Jakova Milatovića, zbog otvorene prijetnje, s Cetinja, gdje se masakr dogodio, prebačena u Podgoricu.

Nisu to okolnosti u kojima se Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske (RS), BiH entiteta, dobro osjeća. Kad god je u takvoj situaciji, Dodik prijeti, vrijeđa, napada, poznata je to taktika. ,,Schmidt je zabranio mišljenje, funkciju koja ljude izdvaja od ostalih živih bića. Schmidt je odlučio da ljude u BiH, ali i u EU vrati na granu. Neće moći. Schmidt u BiH više ništa ne može zabraniti”, objavio je Dodik na platformi X, bivšem Twitteru.

Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt u četvrtak je svojom odlukom stavio izvan snage zaključke što ih je u prosincu 2024. usvojio parlament Republike Srpske pokušavajući time osporiti legitimitet pravosudnih tijela na razini BiH i dovesti u pitanje nastavak suđenja Miloradu Dodiku, prenio je Ranko Mavrak, dopisnik Hine iz Sarajeva.

Dodik i direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić optuženi su jer su 2023. godine omogućili objavljivanje dva zakona iako su znali da ih je na temelju svojih ovlasti poništio visoki predstavnik Christian Schmidt. Riječ je o zakonima kojima su u RS-u kanili spriječiti provedbu presuda Ustavnog suda BiH kao i svih odluka visokog predstavnika. Nepoštivanje odluka visokog predstavnika u BiH je kazneno djelo za koje se može dobiti do pet godina zatvora. Bude li proglašen krivim, Dodik bi automatski bio smijenjen s pozicije predsjednika RS.

Čuvanje načela Dejtonskog sporazuma

,,Svako nepoštivanje Daytonskog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog sporazuma kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, navodi se u odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta.

U priopćenju iz Ureda visokog predstavnika (OHR) podsjetili su kako je Schmidt konačni autoritet u pogledu tumačenja provedbe civilnog dijela Daytonskog mirovnog sporazuma te ima dužnost djelovati ako dođe do značajnog kršenja ili najava kršenja tog sporazuma. Schmidtovu odluku odmah je pozdravila ambasada SAD u Sarajevu. “Sjedinjene Države pozdravljaju današnju odluku visokog predstavnika da se obrani Daytonski sporazum i zaštite pravosudne institucije i institucije vladavine prava BiH na državnoj razini”, stoji u izjavi ambasade.

Milorad Dodik se u reakciji na navedenu odluku pitao zašto EU šuti. Pitanje bi trebalo biti retoričko jer se EU, barem oni u EU koji nisu proruski i prosrpski nastrojeni poput mađarskog premijera Viktora Orbána, slažu s odlukama visokog predstavnika i podržavaju njegov rad. Pridružila im se i Ujedinjena Kraljevina.

Predsjednik RS je suđenje cijelo vrijeme proglašavao lovom na vještice, političkim procesom i napadom na RS iako je prekršio zakone i time se javno hvalio. Pokušao je tako pokazati da Schmidt nema nikakvog utjecaja na RS, da on može raditi što želi, ali sudski se postupak nastavio i približio kraju. Promatrači navode da nije isključeno da sud u Sarajevu proglasi Dodika i Lukića krivima. Da je riječ o nevolji koja tišti lidera Srba u BiH potvrdilo je i njegovo oboljenje, zbog kojeg je bio na liječenju u Beogradu.

Čekajući Trampa ili Godoa

Skupština RS je 24. prosinca pozvala Dodika da ne sudjeluje u nastavku suđenja, osporila legitimitet visokog predstavnika te zatražila blokadu donošenja svih odluka koje donosi parlament BiH dok se u zemlji ne uspostavi “vladavina prava”. Rusija i RS smatraju da Schmidt nije legitiman predstavnik jer ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti gdje je to Moskva blokirala. Zapad i ostale članice Vijeća provedbe mira taj stav ne prihvaćaju.

Sud Bosne i Hercegovine 30. prosinca prošle godine odlučio je odgoditi nastavak suđenja. Dodikov odvjetnik Goran Bubić kazao je tada novinarima kako je sud prihvatio mišljenje tima liječnika Opće bolnice u Sarajevu po kojemu Dodik trenutno iz zdravstvenih razloga ne može sudjelovati na suđenju.

Predsjednik RS uspio je u nastojanju da se proces odulji jer je uvjeren da će dolazak Donalda Trumpa na vlast 20. siječnja njemu ići u prilog, da će odmah smijeniti američkog ambasadora Michael J. Murphyja koji podržava Schmidta. Takvo je razmišljanje, najblaže uzevši, na pogrešnim temeljima jer će SAD nastaviti podržavati Daytonsku BiH, pa i Schmidta kao visokog predstavnika.

Dodik bi se tako mogao naći u izuzetno teškom položaju ako ga sud proglasi krivim, SAD neće podržati bilo kakvo izazivanje nereda ili izvođenje snaga sigurnosti na entitetske granice što bi izazvalo reakciju EUFOR-a i NATO. Dodik, koji je pod sankcijama SAD-a, mogao bi tako biti primjer da Schmidt ima autoritet, može djelovati i provoditi svoje odluke. Rusija bi u takvom ishodu glasno prosvjedovala, bunila se, ali je previše izložena u Ukrajini da bi se usudila zbog Dodika suprotstavljati SAD-u.

BiH bez Dodika na čelu RS bila bi lijepa poruka Zapadnom Balkanu.

Izvor: Jutarnji.hr
Izvor (naslovna fotografija): Milorad Dodik

Ostavite komentar

Komentari (0)