U ekskluzivnom intervjuu za POLITICO, lider Ujedinjenog Kraljevstva obavezao se da će „punopravno učestvovati“ u bilo kojoj inicijativi za mir koja može nastati sa Trampovim povratkom u narednim danima i sedmicama – uključujući i moguću upotrebu britanskih trupa u ulozi mirovnih snaga.
Međutim, naveo je da je od suštinskog značaja da svi drugi saveznici Ukrajine povećaju vojnu podršku i stave predsjednika Volodimira Zelenskog u „najjaču moguću poziciju“ za pregovore sa Rusijom. Za evropske zemlje to znači da popune prazninu u podršci za koju mnogi posmatrači strahuju da bi mogla da se otvori pod Trampom, nakon gotovo tri godine američke vojne pomoći koju je pružao odlazeći predsjednik Džo Bajden.Na pitanje da li povratak Trampa znači da će Evropa morati da pruži mnogo više za Ukrajinu, Starmer je odgovorio: „Da, mislim da kolektivno moramo da uradimo više. Mislim da je to prepoznato širom Evrope“. Insistirao je na tome da ne govori drugim zemljama „šta treba i šta ne treba da rade“, naglašavajući da je „politički saradnik“, ali je podvukao da „živimo u drugačijem kontekstu sada, kada su u pitanju sukobi širom svijeta“.
Tramp treba da bude inaugurisan u ponedjeljak nakon svoje pobjede na izborima u novembru, a izazvao je zabrinutost saveznika Ukrajine sugerišući da će rat završiti za jedan dan. Čak i ako taj vremenski okvir ne bude ipoštovan, Trampov tim vjeruje da će brzo pronaći način da insistira na pregovorima o miru.
Ove sedmice, njegov kandidat za sekretara države Marko Rubio izjavio je da će Ukrajina i Rusija morati da naprave kompromise.
Što se tiče prisustva trupa na terenu, takva retorika je, neizbježno, fokusirala pažnju evropskih lidera na to kako bi mir mogao da izgleda. Jedna ideja koju je iznio francuski predsjednik Emanuel Makron, a koja sada dobija na značaju, je upotreba multinacionalnih mirovnih snaga.
Međutim, slanje britanskih trupa na teren bilo bi kontroverzno za Starmera kod kuće i vjerovatno bi izazvalo zahtjeve u parlamentu da poslanici debatuju i eventualno glasaju o takvom koraku prije nego što bude preduzet. Na pitanje da li bi pristao da omogući zakonodavcima da se izjasne u Vestminsterskoj palati, Starmer je odbio da to učini.
„Idemo previše unaprijed“, rekao je. „Jedna od mojih zabrinutosti je pretpostavka o tome šta bi moglo da se desi u narednim danima. I moja zabrinutost je da bi to moglo dovesti do toga da neki ljudi skrenu pažnju sa onoga što je sada važno. Ukrajina je u situaciji rata. I bilo da je riječ o ratu ili pregovorima, Ukrajina mora da bude u najjačoj mogućoj poziciji“.
Uprkos svemu tome, čini se da je lider Laburista već donio odluku da će britansko osoblje biti prisutno u nekoj ulozi kada dođe vrijeme. „Ne želim da pretrčavam razgovore o tačnim ulogama, ali ćemo igrati punu ulogu“, rekao je.
„Očigledno postoje mnogi razgovori [o tome] šta to znači. Za mene, ono što je važno je da imamo na umu principe: ovo mora biti trajno, mora biti efikasno i mora biti odvraćajuće, jer je najgori mogući scenario prekid neprijateljstava koji nije trajan i koji jednostavno dovodi do daljih ruskih agresija u godinama koje dolaze“.
Oprezno o trgovini
Na pragu drugog mandata glavnog i odgovornog razarača Bijele kuće, Starmer je bio oprezan u vezi sa rizicima koje Tramp predstavlja za evropsku sigurnost – i globalnu trgovinu. Rekao je da je razgovarao s Trampom „nekoliko puta“, uključujući i tokom večere u septembru.
„Govorili smo o Ukrajini telefonom u razgovoru koji smo imali prije Božića“, rekao je o Trampu. „SAD su odigrale ključnu ulogu ovdje. Trebalo bi da odamo počast tome. Sarađujemo sa SAD na dnevnoj bazi, kao što se i očekuje, i nastavićemo to da radimo. I apsolutno sam siguran da je izabrani predsjednik Tramp jasno svjestan vitalne uloge SAD u rješavanju ovog pitanja“.
O trgovini, Starmer je rekao da želi da pregovori sa Trampom o trgovinskom sporazumu između SAD i U.K. počnu u narednim sedmicama, te je umanjio prijetnju novih američkih carina.
„Još nijesmo imali inauguraciju, pa hajde da vidimo koja će biti odluke kada dođemo do tog trenutka“, rekao je Starmer. „Ali bio sam jasan da želimo da vodimo razgovore o trgovinskom sporazumu sa SAD“.
„Ne prihvatamo argument da postoji binarni izbor između ponovnog uspostavljanja odnosa sa EU i sporazuma sa SAD, i očigledno, vrijeme za te odluke biće u narednim sedmicama i mjesecima“, dodao je.
Preporučeno
Tramp je prijetio opštim carinama do 20 procenata na sve uvoze, a neki trgovinski eksperti sugerišu da će UK morati da se distancira od trgovine EU kako bi izbjeglo kaznene mjere od strane dolazećeg američkog predsjednika.