Zbog ubrzanog podizanja tla ispod leda može da dođe do narušavanja stabilnosti debelog ledenog pokrivača posebno ako se uzme u obzir da se led otapa sve brže. Ako se ispostavi da se radi o tektonskom podizanju, odnosno subdukciji, to bi značilo da se na Antarktiku do sada otopilo čak 10 odsto više leda nego što se vjerovalo.
S obzirom da na kontinentu nema civilizacije Antarktik definiše njena geografija. U Amundsenovo more godišnje se otopi toliko leda da je to dovoljno da preplavi jednu Dansku (43.000 kvadratnih kilometara) slojem od 2.8 metara vode, a sve ukupno je oko Amundsenovog mora zarobljeno dovoljno vode da se nivo mora na cijelom svijetu podigne za 1,2 metra.
“Te ogromne količine opasne su za cijelu planetu, ali posebno za sjever Evrope jer se zbog kombinacije gravitacijskih efekata more najviše podiže upravo na sjeveru starog kontinenta. Sa druge strane otapanje leda na Grenlandu podiže nivo mora na južnoj hemisferi i time dodatno destabilizuje Antarktik” kaže naučnica Valentina R. Barleta sa Danskog univerziteta.
https://twitter.com/colinrmeyer/status/1016366900693987328
Na Aljasci i Islandu tlo se podiže 20 do 30 milimetara godišnje i to se smatra ekstremno brzim, a nova mjerenja pokazuju da je na Antarktiku dostignuta brzina od 41 milimetar godišnje.
Teri Vilson, autor nove studije koja se bavi ovom problematikom objašnjava da to zapravo znači da je Zemljin omotač ispod površinske kore Antarktika, sve topliji i mnogo fluidniji nego što se vjerovalo. To takođe znači da mnogo brže reaguje na topljenje površinskog leda.
“Antarktik je neopisivo kompleksan i neki pozitivni pomaci sa jedne strane mogu biti praćeni vrlo negativnim pomjeranjima sa druge”, kaže Vilson i napominje kako je to lice i naličje globalnog zagrijavanja.
Preporučeno
https://www.facebook.com/senatorsanders/videos/495067514273793/
Svaki potencijalni model raspleta situacije nije povoljan, a veoma je teško predvidjeti hoće li se ikada zaustaviti globalno zagrijavanje, prenosi Blic.