Ako se ispostavi da su informacije tačne, J-36 bi mogao predstavljati veliki iskorak za Kinu, koja bi se time ozbiljno približila, ili čak nadmašila, Sjedinjene Američke Države u trci razvoja borbenih aviona šeste generacije.
Kineske društvene mreže ovih dana gore zbog novih snimaka futurističkog borbenog aviona koji svojim neobičnim dizajnom i tehnologijom već izaziva poređenja sa zapadnim projektima šeste generacije. Riječ je o letjelici bez repa, s tri motora, koju zapadni analitičari nazivaju J-36. Iako nije poznato kada je snimak nastao, video je u ponedjeljak osvanuo na kineskim platformama i prikazuje let aviona iznad autoceste, u blizini piste fabrike Chengdu Aircraft Industry Group u pokrajini Sičuan, gdje se vjeruje da je letjelica i proizvedena.J-36 pic.twitter.com/PJ1Thqt4tZ
— Sweet Clay (@Clay_PLAPAP) April 7, 2025
Prve fotografije J-36 pojavile su se krajem prošle godine, a nastavile su se širiti i prošlog mjeseca. Njegov neobičan izgled i tehničke karakteristike odmah su privukli pažnju vazduhoplovnih entuzijasta i vojnih stručnjaka širom svijeta. Pretpostavlja se da je riječ o lovcu šeste generacije, opremljenom najnovijom stealth tehnologijom, naprednom avionikom te inovativnim rješenjima u konstrukciji trupa i pogona.
Stručnjak za vojnu avijaciju David Cenciotti, bivši oficir italijanskog ratnog vazduhoplovstva na svom je portalu The Aviationist analizirao šestosekundni video koji, kako kaže, nudi prilično jasan pogled na konfiguraciju aviona.
– Raspored motora, s dva usisnika ispod krila i trećim na leđima, iza kokpita, značajno odstupa od standardnih dvomotornih rješenja koja dominiraju savremenim lovcima. Takav dizajn mogao bi donijeti prednosti u pogledu potiska i sigurnosne redundancije – navodi Cenciotti.
Preporučeno
Dodaje i kako se na donjoj strani trupa vidi prostor koji bi mogao služiti kao unutrašnji rezervoar za naoružanje, što znači da bi J-36 potencijalno mogao nositi raketni sistem za napade na velikim udaljenostima. Ako se ispostavi da su informacije tačne, J-36 bi mogao predstavljati veliki iskorak za Kinu, koja bi se time ozbiljno približila, ili čak nadmašila, Sjedinjene Američke Države u trci razvoja borbenih aviona šeste generacije, prenosi Index.