Među zemljama koje su SAD tražile da preuzmu deportovane su Libija, Ruanda, Benin, Esvatini, Moldavija, Mongolija i Kosovo. SAD se nadaju da će te države pristati na zahtjeve administracije Donalda Trampa, možda u zamjenu za finansijske aranžmane ili političku korist od pomoći američkom predsjedniku da ostvari jedan od svojih glavnih domaćih prioriteta.
SAD su takav jednokratni dogovor najprije sklopile s Panamom gdje su nedavno poslale aviona sa 100 ilegalnih migranata uglavnom s Bliskog istoka. Panama je zatim zatvorila migrante i radila na njihovom slanju u njihove matične zemlje. U martu su SAD uputile jedan avion pun migranata u Salvador
Američki zvaničnici u razgovorima sa zemljama Afrik, Azije i istočne Europe ne traže nužno potpisivanje sporazuma, navodi američki list.
Što će se dalje dogoditi s deportovanim migrantima zavisi od politike zemlje u koju ih SAD isporče.
Wall Street Journal navodi da su SAD blizu finalizacije dogovora s Hondurasom i da pregovaraju s Kostarikom.
Bijela kuća i Ministarstvo otadžbinske bezbjednosti kao ni pomenute zemlje nijesu odgovorili na pitanja američkog medija da potvrde ili opovrgnu ova saznanja.
SAD za ovu operaciju koriste jedan zakon iz XVIII stoljeća koji omogućava predsjedniku da deportuje strane državljane koji se smatraju neprijateljski raspoloženima tokom rata. Savezni sud e privremeno je blokirao sprovođenje ovog zakona, ali je njeni sprovođenje ipak nastavljeno.

Američki predsjednik je i tokom posljednje godine prvog mandata pokušao da zaključi s nekoliko zemalja Centralne Amerike sporazume o preuzimanju osoba deportovanih iz SAD. Amerika je početkom 2020. deportovala oko 1,000 migranata iz Hondurasa i Salvadora u Gvatemalu, ali je pandemija Covida-19 brzo je potkopala taj dogovor.
Od tada su bivši zvaničnici iz Trumpovog prvog mandata koji su radili u konzervativnim think tankovima počeli da stvarajj spiskove potencijalnih zemalja za takve sporazume. Neki od Trampovih saradnika bili su inspirisani sporazumom iz 2022. koji je Ujedinjeno Kraljevstvo sklopilo s Ruandom, plativši toj istočnoafričkoj zemlji 155 miliona dolara za prihvatanj migranata, prvenstveno s Bliskog istoka, koji su stigli u Britaniju tražeći azil.
Preporučeno
Plan se suočio s intenzivnim pravnim i političkim nadzorom. Preseljeno je samo četvero ljudi, a lani je dogovor stavljen van snage.