Zabrana je donijeta zbog, kako su indonežanske vlasti navele, neispunjavanja zahtjeva za lokalnim sadržajem, ali američka kompanija je u februaru pristala da poveća investicije u zemlji, što je omogućilo da ipak dobiju dozvolu.
Kako bi dobio potrebnu sertifikaciju, Apple je obećao investiciju od 300 miliona dolara u Indoneziji, s planom da taj iznos dostigne milijardu dolara u narednih deset godina. Ranije je kompanija najavila ulaganje od 1,71 bilion rupija (109,6 miliona dolara) u Apple akademije za razvoj softvera, ali je do sada investirala nešto manje od toga – 1,48 biliona rupija (94,53 miliona dolara).Indonezija, četvrta najmnogoljudnija zemlja na svijetu sa 280 miliona stanovnika, jedno je od ključnih tržišta za Apple. Međutim, zbog zabrane, kompanija je propustila gotovo sedam mjeseci prodaje iPhone 16 serije u ovoj zemlji.
Prošle godine, tržište pametnih telefona u Indoneziji poraslo je za 15,5 odsto u odnosu na 2023. godinu.
Preporučeno
Najveći udio preuzeo je kineski Transsion Holdings, koji je skočio sa 13,1 odsto na 18,3 odsto tržišnog udjela, uz rast isporuka od čak 61,7% odsto. Oppo i Samsung zauzeli su drugo i treće mjesto sa 17,8 odsto i 17,2 odsto tržišta. Apple se nije našao među pet najprodavanijih brendova u zemlji.