Tehnologija

Jovović za STANDARD o vještačkoj inteligenciji, DeepSeek-u, AI agentima i privatnosti na internetu

Jovović za STANDARD o vještačkoj inteligenciji, DeepSeek-u, AI agentima i privatnosti na internetu

Standard

08/02/2025

07:15

Magistar matematike i poznavalac računara Vuk Jovović u intervjuu za portal Standard govorio je o vještačkoj inteligenciji (AI), te njenom galopirajućem razvoju.

Jovović je rekao da u 2025. godini očekuje borbu za prevlast između Amerike i Kine u ovoj oblasti, te kazao da i naša država, Crna Gora, treba da bude u koraku s vremenom i da uvede regulative koje će se odnositi na korišćenje vještačke inteligencije.

Magistar matematike i poznavalac računara naglasio je i da je tehnologija ljude kontrolisala mnogo prije pojave AI-a, te da, kako je istakao, misli da će AI samo pojačati tu zavisnost.

Vuk Jovović, Foto: Privatna arhiva

STANDARD: Koje su najveće promjene u razvitku tehnologije u 2024. godini?

JOVOVIĆ: Rekao bih da je početak 2025. bio mnogo turbulentniji, kada je novi tehnološki skok u pitanju. Naglasio bih postavljanje novog svjetskog rekorda u održivoj nuklearnoj fuziji, koji je više nego udvostručio prethodni iz 2023. godine. Ovaj napredak nas je približio gotovo neograničenoj zelenoj energiji. Mimo ovog događaja, pomenuo bih svakako onaj najpopularniji, a to je pojava novog AI modela DeepSeek, koji može da parira i najboljim ChatGPT modelima.

STANDARD: Šta očekujete u 2025. godini u ovoj oblasti?

JOVOVIĆ: Očekujem borbu za prevlast između Amerike i Kine u oblasti AI, koja je već počela i kojoj se ne nazire kraj.

STANDARD: Koje je Vaše mišljenje o ,,DeepSeek-u”?

JOVOVIĆ: Lično ga još uvijek nisam probao, ali, ako je sudeći po komentarima mojih kolega, kao i ljudi na internetu, ovaj model ide rame uz rame sa ChatGPT-em, a pri tome je potpuno besplatan. Iako vrlo moćan, postoje mnoge kontroverze kada je on u pitanju – zbog cenzure svih senzitivnih događaja u istoriji, kako Kine, tako i događaja širom svijeta u koje je Kina bila umiješana. Definitivno planiram da ga koristim u skorijoj budućnosti.

Ilustracija, Foto: Shutterstock

(POJAŠNJENJE: DeepSeek je kineska kompanija za vještačku inteligenciju, osnovana 2023. godine, koja razvija napredne modele jezika otvorenog koda. Njihovi modeli, poput DeepSeek-V3 i DeepSeek-R1, pružaju performanse uporedive sa najnaprednijim modelima na svijetu, ali uz znatno niže troškove korišćenja. Na primer, DeepSeek-R1 je 20 do 50 puta jeftiniji za korišćenje u poređenju sa OpenAI o1 modelom, u zavisnosti od zadatka, piše US News Money. Kako kažu iz DeepSeek-a, njihovi modeli su dizajnirani za širok spektar primjena, uključujući obradu prirodnog jezika i kodiranje, i dostupni su putem veb platforme, aplikacije i API-ja.

https://www.standard.co.me/tehnologija/sta-kineski-ai-deepseek-zna-o-vama

https://www.standard.co.me/tehnologija/osnivac-deepseek-a-docekan-kao-heroj

https://www.standard.co.me/tehnologija/novi-zakon-u-americi-predlaze-do-20-godina-zatvora-za-upotrebu-deepseeka)

STANDARD: Šta mislite o ,,AI agentima”?

JOVOVIĆ: Ulazak AI tehnologije u sve pore života je u potpunosti očekivano. AI agenti su odlično rješenje za većinu običnih zahtjeva, te se ljudstvo može preusmjeriti na druge poslove. Ovdje nailazimo na problem, jer većina kompanija svoje radnike ne preusmjerava i ne prekvalifikuje, već ih otpušta, čime se stvara veća stopa nezaposlenosti

(POJAŠNJENJE: U tekstu na linku https://www.standard.co.me/tehnologija/ai-agenti-sta-treba-da-znas-o-njima-na-pocetku-2025-godine)

Ilustracija, Foto: Freepik

STANDARD: Koje je Vaše mišljenje o prognozi da će vještačka inteligencija dosegnuti do tog domena da će ona da kontroliše nas, a ne mi nju?

JOVOVIĆ: Iako možda izgleda daleko i nemoguće, ovakav scenario je odavno izašao iz oblasti naučne fantastike. Svjesni smo da AI mnoge poslove radi mnogo bolje od nas, a mislim da je samo pitanje vremena kada ćemo rijetko u čemu moći da mu pariramo. Ono što definitivno treba da uradimo jeste da pokušamo da se prilagodimo ovim promjenama i inovacijama, kao i da ih okrenemo u svoju korist, kako bismo zajedno sa njima evoluirali. AI je pokrenuo lavinu izumiranja nekih drevnih profesija, ali je i otvorio veliki broj novih mogućnosti i olakšao nam život u globalu.

Što se same kontrole tiče, mislim da je tehnologija nama upravljala mnogo prije pojave vještačke inteligencije, tako da mislim da će AI samo pojačati tu zavisnost

STANDARD: Koji su savjeti za osobe koje nisu upućene u nove tehnologije, a žele da budu?

JOVOVIĆ: Da budu otvorenog uma, da oprezno istražuju i čitaju o novim tehnologijama, da se posavjetuju sa stručnim ljudima oko korištenja, da su svjesni gomile dezinformacija na internetu, da novim tehnologijama daju šansu, iako su trenutne za njih ,,dovoljno dobre”.

STANDARD: Šta mislite o zaštiti podataka i privatnosti Internetu?

JOVOVIĆ: Da su naši podaci široko dostupni je evidentno. Želimo da zaštitimo svoju privatnost, ali, isto tako objavljujemo na društvene mreže kad god izađemo na kafu, sretnemo nekog koga odavno nismo vidjeli, odemo na egzotično putovanje, publikujemo i svoje mišljenje o svemu i svačemu, i tako redom. Svijetu su danas više nego ikad potrebne astronomske količine podataka, jer se na tim podacima treniraju neuralne mreže, LLM modeli i slično. Moramo biti oprezni šta i kako dijelimo na društvenim mrežama i sa kim. S druge strane, moramo biti svjesni da smo gotovo neraskidivo uvezani s ostatkom svijeta i da od nekih stvari ne možemo pobjeći.

Da li naši podaci mogu biti iskorišteni protiv nas? Mogu. Da li treba da živimo u strahu zbog toga? Ne. Da li treba da budemo vrlo oprezni kad je dijeljenje senzitivnih informacija u pitanju? Apsolutno.

STANDARD: Šta mislite o hipotetičkom uvođenju regulative u Crnoj Gori, kada je u pitanju korišćenje vještačke inteligencije?

Ilustracija, Foto: Freepik

JOVOVIĆ: Smatram da je Crna Gora suviše malo tržište i igrač u ovom polju, te da nemamo dovoljno ni ljudstva, ni resursa da se adekvatno pozabavimo svim problemima pojedinačno. Crna Gora treba da bude u koraku s vremenom i da uvede regulative, ali po ugledu na velike igrače, pa čak i neke stvari da uzme zdravo za gotovo. Moram takođe naglasiti da nemam previše iskustva u oblasti zakonskih obaveza, te da moje mišljenje ovdje treba uzeti sa rezervom.

Piše: I. Kovačević

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, AI

Ostavite komentar

Komentari (0)