Podružnica jedne od kineskih kompanija koje stoje iza ovih aplikacija trenutno zapošljava osobu za ,,praćenje i analizu podataka platforme”, pri čemu je poznavanje američke kulture navedeno kao uslov za posao.
Aplikacije za virtuelnu privatnu mrežu (VPN) dizajnirane su da zaštite privatnost korišćenja interneta, štiteći od napada posredstvom lažnih javnih Wi-Fi pristupnih tačaka, kao i da osiguraju da vaš internet provajder ili mobilni operater ne može da prati sajtove koje posjećujete.Pored toga, VPN-ovi se mogu koristiti za zaobilaženje geografskih blokada za sve – od servisa za striming video sadržaja do sadržaja zabranjenog od strane vlade neke zemlje. Međutim, pouzdani su samo koliko i kompanije koje stoje iza njih, jer lažni VPN može otkriti sve vaše podatke o pretraživanju.
Istraga koju su zajedno sproveli Tech Transparency Project-a i list FT otkrila je da najmanje pet VPN aplikacija prisutnih u Apple i Google Play prodavnicama aplikacija ima veze sa kompanijom povezanom sa kineskom vojskom, prenosi 9to5Mac.
U pitanju je kompanija Kihoo 360, koja je sankcionisana od strane SAD 2020. godine zbog navodnih veza sa kineskom vojskom. Ministarstvo odbrane SAD kasnije je dodalo Kihoo na listu kompanija povezanih sa kineskom vojskom.
Ovih pet aplikacija su:
- Turbo VPN
- VPN Proxy Master
- Thunder VPN
- Snap VPN
- Signal Secure VPN (nije povezan sa Signal aplikacijom za razmjenu poruka)
Preporučeno