Na sličan potez odlučila se i australska radio-stanica CADA, koja svoj program emituje u Sidneju i putem interneta, uz jednu veliku razliku. Naime, oni su svojim slušaocima prećutali da ih već pola godine u radijskom programu zabavlja voditeljka koja zapravo ne postoji, već je riječ o vještačkoj inteligenciji, odnosno softveru koji je razvila kompanija za kloniranje glasova ElevenLabs.
Radijska voditeljka, koja je slušaocima bila poznata samo kao Thy, tokom radnih dana vodila je emisiju u trajanju od četiri sata, a da je nešto čudno s tom voditeljkom, upozorio je jedan australski pisac, koji je odlučio na internetu potražiti neke informacije o Thy. No, o njoj nije saznao apsolutno ništa – nigdje ne piše njeno prezime, ne postoji njena biografija ni bilo koja druga informacija.Eksperiment
Istina je izašla na vidjelo kada je pokretač projekta australskih radijskih mreža Fayed Tohme, čiji je dio i CADA, objasnio kako je Thy zapravo proizvod vještačke inteligencije. U objavi na društvenim mrežama, koju je u međuvremenu izbrisao, objasnio je kako ona ne samo da zvuči stvarno, već ima i stvarne obožavatelje – iako zapravo nije prava osoba: Nema mikrofona, nema studija, samo kodovi i muzika.
Naglasio je kako je AI radio-voditeljka samo eksperiment kojim žele pomaknuti granice onoga što radijski prenos uživo zaista znači. Iz ARN-a kažu kako su htjeli istražiti kako nove tehnologije mogu podržati odličan sadržaj, u svrhu poboljšanja cjelokupnog iskustva.
Preporučeno
Iako korištenjem AI voditeljke ta stanica nije prekršila zakon, brojni slušaoci kritikovali su ih zbog činjenice što nisu otkrili nešto toliko važno, odnosno da voditeljka, čiji glas svakodnevno sluša veliki broj ljudi, ne postoji, već da je proizvod tehnologije. Većina smatra kako je prevarena, te da bi, ako se u takvim slučajevima koristi vještačka inteligencija, ljudi to trebali znati.