Ujed ose ili pčele može da bude izuzetno opasan, ali čak i ako niste alergični, njihovi ubodi bole i ostavljaju veliki otok. A ljeti, ovi insekti su svuda oko nas.
Preporučeno
ŠTA JE OPASNIJE OSA ILI PČELA
I osa i pčela su podjednako opasne. Odnosno ako ste alergični na njihov ubod ili vas ujedu za nezgodno mesto posljedice mogu da budu fatalne.
ŽAOKA
Žaoka na mjestu ujeda ostaje samo ako ste ubili insekta. Ako vas je osa ili pčela ubola i odletjela, žaoka je ostala na njima.
Ukoliko je žaoka ipak na mjestu uboda, trebalo bi da je izvadite pincetom, noktima, bilo kojim predmetom koji vam je pri ruci.
HLADITE ILI GRIJETE
Na mjesto uboda odmah stavite hladnu oblogu jer se tako sprječava dalje širenje otoka. Hladna obloga djeluje i kao anestetik, tj. smanjuje bol. I treba da stoji na mjestu uboda dugo.
Ako se poslije uboda pčele ili ose otok širi, treba potražiti pomoć ljekara, koji će preporučiti dodatnu terapiju i uključiti neki od jačih kortikosteroida.
Pomoć ljekara, i to veoma hitnu, valja potražiti i u slučaju ujeda pčele za usne ili jezik jer širenje otoka poslije ujeda na ovim djelovima tijela može da dovede do gušenja.
Doktori savjetuju da poslije ujeda pčele, ose ili stršljena pratite stanje organizma. Kod nekih osoba se poslije prvog ujeda razvije alergija na otrov i tada sledeći ujed insekta, ukoliko se ne dobije hitna medicinska pomoć, može da bude fatalan. Simptomi koji mogu da ukazuju na razvijanje alergije su jak bol i otok, otežano disanje ili kratak dah.