To je bio kultni trenutak u istoriji mode: revija „Anglomania“ Vivijen Vestvud u Parizu, marta 1993. Kembel je imala 23 godine kada je pala, noseći par dizajnerkinih „Super Elevated Ghillie“ platformi sa potpeticom od oko 21 centimetar (8,2 inča). (Brend i dalje prodaje sličan par za 1.125 dolara.)
Impozantne cipele, napravljene od jarko plave imitacije krokodilske kože i vezane svilenim trakama oko članaka, inspirisane su stilovima iz 18. i 19. vijeka. Slavni par se sada čuva u londonskom Muzeju Viktorije i Alberta, lako je prepoznatljiv, a njeno ime, „Naomi“, ispisano je plavom hemijskom olovkom na unutrašnjem đonu.„Izgleda kao da si mogla da slomiš oba članka… to je bio užasan, užasan pad“, rekao je Dejvid Leterman kada je Kembel bila gost u njegovoj emisiji, kritikujući što niko nije pritekao u pomoć supermodelu u tom trenutku.
Kembel, koja je nesreću prihvatila sa osmijehom, složila se sa Letermanovom opaskom, prenosi CNN. „Niko se nije pomjerio, niko nije pomjerio ni mišić na licu“, rekla je. „Samo su bili nervozni dok nisam počela da se smijem, a onda su se i oni smijali.“
„Veliki pad“
Ona je izjavila da pad nije bio toliko zbog previsokih potpetica, koliko zbog para bijelih gumenih čarapa koje je nosila. U video snimku iz 2024. godine u kojem je za britanski Vogue prepričala incident — nazvan njenim „velikim padom“ — Kembel je objasnila da u tim čarapama nije mogla da osjeti stopala ni prste.
Slično je i u razgovoru između Kembel i Vestvud, snimljenom za britanski Vogue 2019. godine, dizajnerka takođe okrivila čarape. „Razlog zbog kog si pala je to što si imala te gumene hulahopke… i butine su ti se zakačile jedna za drugu, pa si se njihala na cipelama. Dovoljno je da se malo zanjišeš i već si pala“, prisjetila se Vivijen Vestvud, uporedivši Kembelin „prelijep“ pad sa padom gazele.
„Bilo me je sramota… takođe to nije bio pravi trenutak u mjesecu da žena padne“, rekla je Kembel tokom njihovog razgovora, dodajući da je trebalo više da vježba hodanje u tim cipelama.
Nakon prvog pada, model je otišla iza bine i pokušala ponovo da prođe pistom, zahtijevajući od Vestvud da dođe da je pokupi ako opet padne. Ovog puta, čarape je skinula, a dobila je i štap za hodanje kao pomoć — iako ga nije koristila, već ga je držala u struku.
Sljedećeg dana, Kembel je sa grupom modela, uključujući Kejt Mos i Lindu Evanđelistu, otišla do kioska u Parizu da kupi britanske novine koje su izvještavale o njenom padu. „Samo smo se valjale od smijeha“, prisjetila se slika koje su detaljno prikazivale njen pad, korak po korak.
Trajan uticaj
Nedugo zatim, Viktorija i Albert muzej je preuzeo cipele kako bi postale dio njihove stalne postavke. Elizabet Mari, kustoskinja muzeja, rekla je u jednom videu da je neko iz tima za tekstil i modu muzeja stupio u kontakt sa Vestvud „skoro odmah“ nakon što je pad Kembel obišao svijet — prepoznajući taj trenutak kao istorijski.
U novinskom isječku iz dokumentacije o preuzimanju cipela, navodno je i kraljica Elizabeta II vidjela cipele prilikom posjete i rekla da nije iznenađena što je Kembel pala u njima, dodala je Mari. Njen suprug, vojvoda od Edinburga, rekao je da izgledaju kao da neko hoda na štulama.
Iako su platforme postale zvijezda revije, i ostali djelovi Kembelinog stajlinga, uključujući jarko roze perjanu bou i kilt inspirisan Škotskom, takođe su postali poznati zahvaljujući padu. Tartan kilta, nazvan „Westwood Gordon Pink“, tkan je za dizajnerku od strane škotskog proizvođača Lochcarron i ima zabilježbu u Škotskom registru tartana, zvaničnoj državnoj evidenciji. „Naomi Kembel je u čuvenom padu na pisti nosila suknju od ovog tartana“, stoji u opisu.
„Postoji oko 2.000 pari cipela u zbirci V&A koje pokrivaju oko 3.000 godina dizajna – ali bez sumnje, ovo je vjerovatno najtraženiji i najpoznatiji par cipela u kolekciji“, rekla je kustoskinja Mari. Ona je istakla da platforme postoje kroz istoriju, a da su za Vestvud bile način da žene bukvalno „stavi na pijedestal“ i podigne njihov status.
Osvrćući se na pad, Kembel djeluje prilično smireno. Citirana je u V&A, koji je ranije ove godine organizovao izložbu u čast njene karijere: „Taj pad je dio mene, pa ga prihvatam. U redu je, ljudi griješe. Najvažnije mi je da ustanem i ponovo pokušam.“
U svom gostovanju kod Letermana devedesetih, Kembel se pohvalila da joj je pad donio angažmane za dva reklamna spota. V&A prodaje magnete sa motivom trenutka njenog pada (trenutno su rasprodati), a model je čak ponovo nosila cipele u emisiji Džonatana Rosa 2013. godine, gdje je domaćin iznenadio upravo tim parom (nakratko se okliznula, ali je uspješno završila šetnju).
Da li bi Kembel ikada ponovo pala na pisti, kao što su godinama ranije tražili dizajneri željni medijske pažnje?
Preporučeno
Kako je ispričala Vestvud: „Rekla sam apsolutno ne, to je protiv svega za šta se zalažem. Neću namjerno pasti,“ prenosi CNN.