Naučnici koji se bave navikama spavanja kažu da odgoda alarma može štetno djelovati na organizam i poremetiti san.
Nedavno su objavljene dvije nove studije u “Journal of Sleep Research” koje se bave odgađanjem alarma. 69 odsto od ukupno 1.732 učesnika izjavilo je da su ponekad uključili odgodu alarma ili su postavili više alarma za ujutro. Jutarnja pospanost i kraće ukupno vrijeme spavanja bili su najčešći simptomi među onima koji su odgodili alarm.U drugoj, manjoj studiji, u kojoj je učestvovalo samo 32 ljudi, navika drijemanja nije imala jasan učinak na stvari poput raspoloženja, jutarnje pospanosti i ukupnog kvaliteta sna.
“Znamo da odgoda alarma može dovesti do inercije sna, termina koji se koristi za opisivanje omamljenosti, zbunjenosti i jutarnje pospanosti koje neki ljudi osjećaju nakon buđenja iz dubokog sna”, navedeno je.
Dakle, iako manja studijska grupa nije prijavila simptome inercije spavanja nakon jutarnje odgode alarma, mala veličina uzorka ne podržava primjenu ovih rezultata na širu populaciju i donošenje konačnog zaključka o uticaju odgode na spavanje – objašnjava Raj Dasgupta, glavni medicinski savjetnik.
Stručnjaci savjetuju da, kada se po noći mijenja sat, ne bismo trebali prihvatiti tu promjenu, nego gledati kad bismo uobičajeno ustali, da nije došlo do promjene sata, prenosi N1.
Preporučeno
Objavili su i još neke savjete koji su korisni za spavanje: držite se dosljednog rasporeda spavanja i buđenja (odlazak u krevet i buđenje u isto vrijeme sedam dana u sedmici), izbjegavajte izlaganje vještačkom svjetlu najmanje čas vremena prije spavanja, kofein, velike obroke i alkohol nemojte konzumirati prije spavanja jer mogu prekinuti san na različite načine, bavite se opuštajućim, nestimulirajućim aktivnostima prije spavanja kako biste svom mozgu rekli da je vrijeme za opuštanje.