S obzirom na to da se bubrezi nalaze na području donjeg dijela leđa, većina pacijenata bol u bubrezima greškom zamijeni s bolovima u leđima, ali ove dvije vrste bolova imaju različite uzroke i načine liječenje, prenosi Index.
Dok su bolovi u leđima najčešće uzrokovani nekom spoljnom pojavom te se mogu lakše otkloniti, kada je riječ o bolovima bubrega, stanje je većinom mnogo ozbiljnije.Liječnici objašnjavaju kako je bol u bubrezima obično uzrokovana upalom ili nekim ozbiljnijim bolestima koje pogađaju bubrege. Bol u leđima, s druge strane, obično je uzrokovana oštećenjem tkiva u leđima. Ako ih naučite razlikovati, to može olakšati pravovremeno dijagnosticiranje i daljnji tok liječenja.
Kako prepoznati bolove u bubrezima?
Bolovi u bubrezima su duboki, probadajući, javljaju se naglo te obično prođu pa se ponovno pojave. Bolovi se najčešće javljaju u višim djelovima karlice te u području ispod rebara a struka upozorava kako ih oboljeli također mogu osjetiti u središnjem dijelu trbuha ili preponama. Ipak, bolovi u bubrezima obično uključuju i druge simptome, tvrdi liječnica Rena D. Malik.
Ti simptomi su povišena temperatura, povraćanje i mučnina, bolno mokrenje, mutna ili tamna mokraća i česte infekcije mokraćnog kanala. Za razliku od bolova u leđima koji u većini slučajeva prolaze sami od sebe, bol u bubrezima se neće poboljšati sve dok ju ne identificirate i počnete liječiti glavni uzrok.
Mogući uzroci
Preporučeno
Vaši bubrezi filtriraju otpad iz vašeg tijela, stvaraju urin i proizvode hormone koji regulišu stvaranje crvenih krvnih stanica. Bolovi u bubrezima obično su uzrokovani bolestima bubrega i drugih dijelova mokraćnog sistema, a neki od tih uzroka uključuju bubrežne kamence, zadržavanje urina, vezikoureteralni refluks, oštećenje bubrega te policističnu bolest bubrega. Svako od ovih stanja zahtijeva liječenje, inače može doći do ozbiljnijih posljedica poput zastoja bubrega.