Ovo otkriće zainteresovalo je naučnike sa Univerziteta Florida i američkog Ministarstva poljoprivrede.
U eksperimentima, kada su miševi hranjeni hranljivim ekstraktom kore pomorandže, bogatim FP, šest nedjelja zaredom, istraživači su primijetili smanjenje biomarkera u krvi povezanih sa upalom i kardiovaskularnim oboljenjima. Čak i kada su tokom ovog vremena konzumirale ishranu sa visokim sadržajem masti, životinje su hranile dnevnu dozu FP sa manje masti od kontrolne grupe.FP je metabolit koji je prvobitno pronađen u listovima i soku grejpfruta. Iako se takođe pojavljuje u nekim pomorandžama, čini se da nije prisutan u limeti, limunu i mandarinama.
Jedinjenje je izazvalo veliko interesovanje posljednjih godina zbog svog antioksidativnog i antiinflamatornog potencijala, ali još uvijek postoji mnogo stručnjaka koji o njemu mnogo toga ne znaju, prenosi Science alert.
“Ovo je novo otkriće koje ističe ranije neprepoznati zdravstveni potencijal feruloilputrescina u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti”, kaže naučnik za hranu Ju Vang sa Univerziteta Florida.
Pomorandže su jedno od najpopularnijih voća na svijetu, koje se uglavnom konzumiraju zbog soka, a gorka kora se obično odbacuje.
Svake godine 32 miliona tona kore pomorandže ode u otpad, iako je ona jestiva i može biti dobra za nas.
Preporučeno
Studija je objavljena u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry.