Lego kocke iz 1958. godine kompatibilne su sa kockama koje se i danas proizvode 

Lego kocke iz 1958. godine kompatibilne su sa kockama koje se i danas proizvode 

Standard

29/01/2025

16:14

Do danas su proizvedene stotine milijardi Lego-kocaka (ukupan broj procjenjuje se na 560 milijardii.

Dana 28. januara 1958. godine patentirane su savremene Lego-kocke, izrađene od plastike.

Vrlo je zanimljivo da su takve Lego-kocke iz 1958. godine kompatibilne sa kockama koje se i danas proizvode, premda su stare preko 55 godina.

Pronalazač patenta bio je tadašnji šef kompanije Lego – Godfrid Kirk Christiansen. On je bio zapravo sin i nasljednik slavnog osnivača grupe Lego – Olea Kirka Kristiansena.

Treću generaciju  predstavlja današnji većinski vlasnik dionica – Kjeld Kirk Kristiansen (Oleov unuk i Godtfred sin) – koji je najbogatiji Danac i čije se bogatstvo procjenjuje na otprilike 7,3 milijardi dolara. Porodično prezime Christiansen u međuvremenu se počelo pisati Kristiansen.

Za pronalaženje odgovarajućeg materijala za izradu savremenih Lego-kocaka trebalo je navodno čak pet godina. Napokon je odabran akrilonitril butadien stiren (skraćenica ABS).

Od tada pa sve do danas proizvedene su stotine milijardi Lego-kocaka (ukupan broj procjenjuje se na 560 milijardi, no svake se godine povećava za nekoliko desetina milijardi).

Izvor: N1
Izvor (naslovna fotografija): Prinstcreen/YouTube

Ostavite komentar

Komentari (0)

X