test

Savjeti pedijatra: Koje igračke su najbolje za djecu do pete godine?

Standard

14/08/2024

15:40

Dok djeca razvijaju svoje motoričke i senzorne vještine, igračke im mogu pomoći da vježbaju. Evo koje su najbolje za koji uzrast.

Kada kupujete igračke svojim klincima ili birate poklon za drugu djecu, kako da znate šta je prikladno za koji uzrast?

„Kako djeca prolaze kroz različite razvojne faze, prava igračka za njih treba da bude usmjerena na motoriku, igru i kognitivne vještine. To znači da dijete treba da poseže za igračkom, aktivino se igra, koristi igračku koja ga podstiče da vježba da stoji, hoda ili se igra sa loptom, ili igračka pomaže u poboljšanju ravnoteže, koordinaciju i motoričkog razvoja“, kaže Magdalena Oledzka, pedijatrijski fizioterapeut. „Igračke koje podstiču djecu da pomjeraju svoje tijelo bolje su od igrica na ekranu.

Djeca takođe intenzivno razvijaju svoje senzorne sposobnosti tokom ranih godina. „Igračke koje omogućavaju djeci da koriste maštu, igru uloga i razmišljaju o konceptima kao što su broj, veličina i oblik idu ruku pod ruku sa igračkama koje podstiču fizičku aktivnost“, kaže Lorene Janovski, radni terapeut. “Ovo su kritične oblasti razvoja koje djeca treba da praktikuju dok rastu.”

Ispod su neke korisne smjernice koje će vam pomoći da odlučite koje igračke su prikladne po uzrastu. Kao i uvijek, neka bezbjednost bude prioritet. Razmislite o opasnostima od gušenja, izbjegavajte igre ili igračke sa malim komadićima koji se mogu olabaviti i staviti u usta, i uvijek obezbijedite odgovarajuću sigurnosnu opremu za sportsku opremu (npr. kacige, štitnike za koljena, zglob, itd.).

Od rođenje do 6 mjeseci
Bebe ne mogu jasno da vide boje, pa će im pažnju privući crno-bijeli dizajn sa zanimljivim šarama. „Takođe treba da provedu dosta vremena na stomaku, da bi razvila vještine podizanja i kotrljanja, kao i da posegnu za igračkama i počnu da sjede uz podršku“, kaže Oledzka.

Neke ideje:

Ogledala
Igračke sa crnim, bijelim i crvenim kontrastnim dizajnom
Muzički plejeri ili muzičke igračke sa svijetlima
Umirujući zvuci i svijetla
Prostirke za igranje, bebi teretane sa stimulativnim djelovima, za vrijeme igranja na stomaku i sa igračkama koje vise i podstiču hvatanje i udaranje kada je dijete na leđima
Glodalice za zube
Knjige ili igračke sa različitim teksturama
Mala lopta sa rupama kako bi dijete moglo da je hvata sa obje ruke
Zvečke
6 do 12 mjeseci
U ovoj fazi, podsticanje istraživanja je važno, kao i čitanje i puštanje muzike. Između šest i devet mjeseci, pomozite bebama da same sjede i guraju se sa stomaka. Kada se nađu između devet i 12 mjeseci, naglasak se prebacuje na puzanje na rukama i koljenima.

Dobri izbori su:

Igračke za hodanje, guranje i povlačenje (npr. vagoni, kolica, itd.)
Igračke za vožnju
Igračke na vrpci (npr. pas na točkovima na povocu)
Kuglice svih veličina
Masne bojice
Slagalice od 3 do 5 djelova sa dugmadima
Slaganje igračaka sa sortiranjem različitih oblika i boja
Simboličke igre, pretvaranje (npr. kuhinjski alati, farme za igru ili kućice za lutke sa igračkama i lutkama)
Velike perle za nizanje (koristeći debelu vrpcu)
Knjige sa slikama
Igračke za kupanje
Veliki mekane ili kartonske kocke
Predmeti za domaćinstvo veličine djece (npr. kuhinjski pribor, tanjiri, hrana) koji podstiču angažovanje u hranjenju i rutini obroka

3 do 5 godina
Sada je vrijeme da naglasite praćenje uputstava, deljenje i interakciju sa vršnjacima. Djeca u ovoj starosnoj grupi su takođe spremna za više aktivnosti i igračaka koje podstiču kretanje i koordinaciju.

Probajte ovo:

Smanjena sportska oprema
Tricikl
Trotinet sa 3 točka
Kocke i građevinske igračke
Bojanke i knjige sa aktivnostima sa jednostavnim lavirintima ili povežite tačke
Umetnički pribor (npr. boje za prste, testo za oblikovanje, markeri)
Početne društvene igre sa jednostavnim uputstvima
Igre sa memorijskim karticama
Igra pretvaranja (npr. kuhinje, radni stolovi, ljekarski pribor, oblačenje itd.)
Zagonetke
Knjige priča, pjesama

Izvor (naslovna fotografija):

Shutterstock

Ostavite komentar

Komentari (0)