Vilinska vatra
Istraživači na Ecole Politechnikue Federale de Lausanne (EPFL), u saradnji s Empom (Švajcarska laboratorija za nauku o materijalima i tehnologiju), uveli su bioluminiscentnu gljivu, poznatu kao Panellus stipticus (lažna gorka bukovača), u drvo topole kako bi stvorili trajni, zeleni sjaj poznat pod imenom lisičja ili vilinska vatra. Proces uključuje poseban tretman drveta radi optimizacije nivoa vlage, praćen kontrolisanom kolonizacijom gljivica.Ova metoda omogućava da obrađeno drvo sija do 90 dana, bez potrebe za spoljnim izvorima napajanja.
Proces pravljenja svjetlećeg drveta
Da bi drvo bilo bioluminiscentno, prvo ga treba kondicionirati da omogući optimalan rast gljivica. Naučni istraživači su tretirali drvo tri mjeseca u kontrolisanom okruženju, tokom kojeg je gljivama dat pristup i kiseoniku i vlazi. Drvo je bilo zasićeno vodom do osam puta veće težine, što ga čini idealnim za rast gljivica. Bioluminiscentni efekat proizvodi luciferaza, enzim koji generiše gljiva, koji uzrokuje da drvo emituje svijetlo zeleni sjaj u mraku. Isti taj enzim, inače, posjeduju svici koji tako prekrasno svijetle u mraku.
Tvrdoća drveta nije ugrožena gljivama
Preporučeno
Zanimljivo je da gljiva razgrađuje lignin u drvetu (primarni polimer koji obezbjeđuje krutost i čvrstoću na pritisak) bez ugrožavanja ukupne izdržljivosti drveta. Istraživači kompanije Empa potvrdili su da uprkos djelimičnom razgradnji lignina, tretirano drvo zadržava svoju mehaničku stabilnost, što ga čini pogodnim za praktične primjene kao što su građevinske komponente ili nameštaj. Pored toga, prisustvo gljivice obezbjeđuje zateznu čvrstoću, pomažući da se održi integritet drveta.