Naučnici razvili novi način liječenja neuroblastoma kod djece

Naučnici razvili novi način liječenja neuroblastoma kod djece

Standard

12/02/2025

16:16

Istraživači i ljekari u jednoj rimskoj bolnici razvili su novi način liječenja neuroblastoma, kancerogenog tumora koji nastaje u nervnom tkivu kod beba i vrlo male djece, prenose danas italijanski mediji.

Naučni tim u bolnici „Mali Isus“ razvio je tehniku koja se zasniva na uzimanju ćelija CAR-T od kompatibilnog donora koje se mogu primijeniti u liječenju tumora koji više ne reaguje na druge terapije, prenosi agencija Ansa.

Ova tehnika liječenja testirana je u eksperimentalnoj fazi kod pet pacijenata i dala je dobre rezultate.

CAR-T su genetski modifikovane imune ćelije koje prepoznaju i uništavaju ćelije tumora, prenosi Tanjug.

Istraživači iz rimske bolnice prošle godine su dokazali da ćelije CAR-T uzete iz limfocita T pacijenta mogu da se bore protiv neuroblastoma, ali to, ipak, nije moguće kod svih oboljelih.

Najnovija studija je, međutim, pokazala da se na efikasan i bezbjedan način mogu upotrijebiti i ćelije uzete od kompatibilnog donora.

Kod tri od pet pacijenata liječenih ovim tretmanom došlo je do potpune remisije bolesti, pokazalo je istraživanje.

Nova terapija, ipak, nije uspjela da potpuno pobijedi tumor, pa se on naknadno pojavio kod četiri od pet pacijenata, dok se po završetku studije kod petog pacijenta remisija do kraja održala.

Istraživač Franko Lokateli kazao je da ovi rezultati predstavljaju važno dostignuće jer to pruža mogućnost terapije oboljelima kod kojih prethodno nije uspio tretman autolognim CAR-T ćelijama.

Izvor (naslovna fotografija): Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)