Stručnjaci upozoravaju kako odjeća na putu od nastanka do trgovine prođe kroz previše ruku, često se skladišti u neprimjerenim uslovima, a prije kupovine isproba je mnogo ljudi. Upravo zbog toga odjeća može biti rasadnik raznih infekcija i kožnih oboljenja.
U smislu higijene, najpametnije je oprati odjeću barem jednom, u nekom slučaju i dva puta prije nošenja.“Kao dermatolog svjedočio sam raznim kožnim problemima zbog nepranja odjeće i lično ne bih rizikovao”, ističe dr. Donald Belsito, profesor dermatologije na Univerzitetu Columbia.
Smatra se kako je neoprana odjeća mogući uzrok pitirijaze (lat. Pityriasis rosea), bolesti koja započinje pojavom jednog primarnog crvenog medaljona na tijelu nakon kojeg se na koži šire manja žarišta.
Kao najvažniji i najopasniji razlog zašto bi odjeću trebalo oprati, stručnjaci navode ostatke boje i hemikalije poput formaldehida koji se koriste kod proizvodnje.
Upravo je formaldehid krivac za brojne alergije, oslabljeni imunitet, a istraživanja su pokazala da je može biti štetan za zdravlje. Nalazi u odjeći koja se ne gužva, a treba obratiti pažnju i na odjeću od sintetičkih tkanina jer se one boje štetnin azo-anilin bojama.
Preporučeno
Ako inače imate problema s alergijama, zbog ovih materija možete dobiti jaku reakciju dok kod ostalih ljudi one mogu izazvati iritaciju.