test

Ove namirnice su opasne za naše zube: Nekih nismo ni svjesni – ovako možemo spriječiti problem

Standard

11/06/2024

20:38

Slatkiši nisu dobri za vaše zube, to nas uče odmalena, ali nisu jedina stvar na koju treba obratiti pažnju za bolje oralno zdravlje.

Znate li koji su najgori prijestupnici među namirnicama kojih možda niste niti svjesni?

Evo što su za CBSrekli dentalni radnici.

Slatka ili kisela pića

To uključuje vaša omiljena gazirana pića, sportska pića, energetska pića, pa čak i voćne sokove. Estetska stomatologinja dr. Lana Rozenberg nazvala ih je “najvećim krivcima”.

Svako piće koje sadrži veliku količinu šećera “sjedi” između zuba i vrlo je loše za vaše zube, jer može dovesti do kvarenja, rekla je.

I ostala kisela hrana i pića takođe mogu biti štetni, uključujući kafu i vino. Kiselost može nagristi zubnu caklinu što može dovesti do karijesa ili preosjetljivosti zuba, pogotovo ako jedete velike količine.

Ljepljiva hrana

Iako ovo uključuje i očigledno, nešto poput gumenih bombona, odnosi se i na zdravu hranu poput suhog voća za koje možda niste svjesni da se lijepe za zube.

Ovi su poznati po tome što se lijepe za zube i zahvaćaju u pukotine, što ih čini teškim za čišćenje i zato predstavljaju veći rizik od karijesa, rekala je dentalna higijeničarka Whitney DiFoggio.

Ugljikohidrati koji mogu fermentirati

Uključuju namirnice poput hljeba, tjestenine, čipsa i slanih krekera.

Problem je u tome što se oni razgrađuju na šećere u ustima, lijepe se za zube i povećavaju mogućnost karijesa, rekao je DiFoggio.

Kako spriječiti oštećenje zuba

Ne brinite, ne morate se odreći ove hrane za zdrave zube. Postoje načini za smanjenje njihovih štetnih učinaka, kažu stručnjaci, osim održavanja dobre oralne higijene poput svakodnevnog pranja zuba i čišćenja zubnim koncem. Evo kako:

Redoslijed kojim jedete hranu može uticati na zdravlje vaših zuba.

Konzumacija zdravije, vlaknaste hrane poput jabuka ili mrkve nakon konzumiranja slatke ili ljepljive hrane može pomoći u prirodnom čišćenju zuba uklanjanjem čestica hrane i šećera, učinkovito smanjujući rizik od nakupljanja plaka i karijesa, savjetuje DiFoggio.

U vodi je spas

Pijenje vode dok jedete i mljackanje nakon jela može pomoći u uklanjanju čestica hrane i šećera iz usta, kažu stručnjaci.

Želimo ostatke hrane definitivno isprati vodom i iščetkati oko sat vremena kasnije, ne odmah, nego sat kasnije, kaže Rozenberg.

Vrijeme za žvakanje

Vaša je pljuvačka također prirodni čistač pa što više žvaćete, što više pljuvačka stvarate, to će vaši zubi biti očišćeniji.

Iako je ljepljiva, žvakaća guma koja sadrži ksilitol – zaslađivač koji se koristi u mnogim žvakaćim gumama bez šećera – može pomoći u povećanju protoka pljuvačke za ispiranje ostataka hrane i učinkovitiju neutralizaciju kiseline, kaže DiFoggio, javlja Ordinacija.hr.

Izvor (naslovna fotografija):

Pexels / Ilustracija /

Ostavite komentar

Komentari (0)