STANDARD: Kako se razlikuje pristup liječenju mentalnog zdravlja žena u odnosu na muškarce?
PEJOVIĆ: Pristupi i same metode ne zavise od pola, razlika se javlja u problematici i potrebama pojedinca. Problemi i potrebe su obojeni biološkim karakteristikama pojedinca, okruženjem, kao i ulogama koje pojedeinac ima u svom životu.STANDARD: Koje specifičnosti treba uzeti u obzir prilikom terapije za žene s hormonalnim promjenama, poput trudnoće ili menopauze?
PEJOVIĆ: Važno je pratiti dob i hormonalne promjene. Kod žena imate prvo sa dobijanjem menzisa, mjesečne oscilacije tokom ciklusa, adolescencija, trudnoća i menopauza. Danas su u porastu poremećaji endokrinih žlijezda (štitne i paraštitaste), na šta se mora voditi računa jer daju sliku problema sa mentalnim zdravljem. Zato je važno otkloniti svaku opciju koja biološki može da utiče na mentalno zdravlje, kako bi se pristupilo sa punim kapacitetima individue.
STANDARD: Kako se nositi s izazovima povezanim s psihološkim stanjima žena u različitim životnim fazama, poput adolescencije, zrele dobi ili starije dobi?
PEJOVIĆ: Prvenstveno treba upoznati sebe i primjećivati promjene, kao i ne umanjivati/minimizovati osjećaje koji se jave u nama. Najvažnija stvar za suočavanje je prepoznati izazove/probleme i potražiti pomoć. Jako je često da žene ne potraže pomoć blagovremeno, jer sebe ubjede da moraju same da se suoče sa nepoznatim emocijama i promjenama istih, kao i novim izazovima koje životna razdoblja nameću. Potrebno je razumjevanje da podrška stručne osobe nije znak slabosti, nego velike snage i želje za očuvanje sopstvenog mentalnog zdravlja.
STANDARD: Koje terapijske metode su najefikasnije u tretiranju mentalnih problema žena, posebno onih povezanih s traumama ili stresom?
PEJOVIĆ: Nema posebnih metoda za žene, sve zavisi od vrste traume ili nivoa stresa, ličnosti osobe i resursima koje osoba ima. Resursi snage su u nama i jako je važno raditi na njima kako bi se osoba mogla osnažiti i izdići iznad problema. Na osnovu analize se prave planovi terapije.
STANDARD: Kako se može podržati emocionalno zdravlje žena u kontekstu partnerskih odnosa i porodične dinamike?
PEJOVIĆ: Osnaživanjem žena da se bave sobom i svojim emocijama kroz organizovanje što većeg broja seminara, edukacija i radionica koje ženama pružaju neophodnu podršku. Imanje prostora za sebe i svoje vrijeme za rad na sebi, ženama dajemo prostor za očuvanje emocionalnog i mentalnog zdravlja.
STANDARD: Kako prilagoditi terapeutski pristup zavisno o kulturnim razlikama i društvenim normama koje mogu uticati na mentalno zdravlje žena?
PEJOVIĆ: Važno je upoznati, uvažavati i slušati klijenta i vidjeti njegove potrebe. Pored same terapije jedna od najljekovitojih stvari je kako dočekate osobu koja je tražila pomoć. Stvaranje odnosa koji je povjerljivo zahtjeva sva uvažavanja osobe sa svim što donosi od kulture do društvenih normi po kojima vodi život. Jako je osjetljivo i neophodno sve inkorporirati u terapiju, jer bez toga ne možemo pomoći i podržati mentalno zdravlje osobe.
STANDARD: Kako prepoznati i tretirati specifične mentalne izazove s kojima se žene češće suočavaju, poput poremećaja ishrane ili anksioznosti povezane s tjelesnom slikom?
Preporučeno
PEJOVIĆ: Doba u kojem smo postavlja izazove jedan na žene i jedan od tih je savršeni izgled i određena šema tijela koja se smatra društveno pozeljnom. Svako ekstremno ponašanje (dijete, vježbanje) i nagle promjene (gubitak težine) trebaju biti prvi alarm. Osobe sa ovim problemima nijesu toliko upečatljive i jako je teško prepoznati. Većina smatra ovo poželjnim i prolazi neopaženo. Terapija kod ovih problema je dugotrajna i zahtjeva timsku podršku osobi.