Visoke dnevne temperature i tropske noći mnogima su pokvarili san. Klima uređaje uključujemo i tokom noći, da bismo rashladili sobe i uspjeli da zaspimo. Ipak, nekima klima uređaji smetaju.
Prof. dr Vladimir Diligenski rekao je u razgovoru za RTS da je najpametnije ostaviti uključenu klimu ili otići iz grada tokom ovog perioda, ko je u prilici.Ističe da je najteže onima koji su preosjetljivi ili imaju hroničnu bolest poput hipertenzije i dijabetesa, jer one i te kako utiču na uspavljivanje.
Glavni fenomeni spavanja su, kako se uspavati, kako održati spavanje tokom noći i kako se ne probuditi prerano, odnosno spavati pet-osam časova.
„Važno je imati dobru arhitektoniku spavanja, jer tada kreću REM faze kada se sanja. I sami snovi smiruju pacijente, kao i drugi fenomeni spavanja, ali jedno bez drugog ne može, ako je dobra ravnoteža REM i non-REM faze, vi ste ispavani“, rekao je Diligenski.
Međutim, ako je ta ravnoteža narušena, imaćete probleme sa koncentracijom, osjećaćete se umorno i bićete mentalno neefikasni – ne možete pružiti maksimum koji se očekuje od vas, zaboravljate…
Ako nesanica potraje, idite kod ljekara
Rješenja ima više. Osnovno je da se osnovna bolest, poput hipertenzije, anksioznosti i depresivnosti kontroliše kod ljekara.
„Najbitnije je dati adekvatne ljekove, antidepresive koji su najdjelotvorniji, u dužem smislu regulišu anksioznost i depresivnost. Postoje i hipnotici, ali i oni se daju u saglasnosti sa stručnjakom“, naveo je dr Diligenski.
Ono što se svima savjetuje i što popravlja san jeste fizička aktivnost.
„Fizička aktivnost svake vrste popravlja spavanje. Svim pacijentima preporučujemo fizičku aktivnost jer ona vam na lijep način pomaže da zaspite“, rekao je sagovornik RTS-a.
Preporučeno
Opšti savjeti su rashlađivanje tuširanjem hladnijom vodom, šetnja prije spavanja, a ako nesanica traje duže vrijeme – konsultacije sa ljekarom bi mogle da pomognu.