test

Pogledajte koji umjetnici ne žele da Donald Trump koristi njihovu muziku

Standard

01/09/2024

19:27

Od Céline Dion do Johnny Marr-a iz grupe The Smiths, ovi muzičari su zahtijevali da bivši predsjednik prestane da pušta njihove pjesme na događajima.

Naravno, nije neuobičajeno da političari koriste popularne pjesme na događajima i predizbornim skupovima — ali mnogi umjetnici su postavili granicu kada je u pitanju Donald Trump. Otprilike od trenutka kada je bivši predsjednik počeo svoju kampanju za izbore 2016. godine, neki muzičari nisu bili zadovoljni što je Trumpov tim puštao njihovu muziku, često bez dozvole. Od kanadske pjevačice Céline Dion do porodice soul ikone Isaaca Hayesa, preduzeli su različite mjere, od javnih izjava do slanja pisama o obustavi putem advokata Trumpu.

Evo liste umjetnika koji su rekli Trumpu da se povuče i prestane da koristi njihove pjesme:

Beyoncé (2024)

Michael Buckner/Billboard/Getty Images

Iako su se većina pritužbi fokusirale na muziku puštanu na Trumpovim skupovima, Beyoncé i njen tim su poslali pismo o obustavi nakon što je portparol Trumpove kampanje koristio njenu pjesmu “Freedom” u kratkom video snimku koji je podijeljen online. Video je kombinovao pjesmu sa trinaestosekundnim isječkom Trumpa koji izlazi iz aviona — prilično namjeran izbor budući da je “Freedom” postala svojevrsna neformalna himna kampanje Kamale Harris. Iako je Beyoncé dala dozvolu kampanji Harris da koristi pjesmu, izvor blizak pjevačici je za Rolling Stone rekao da “apsolutno nisu dali dozvolu” Trumpovoj kampanji i da je Beyin izdavač prijetio da će poslati pismo o obustavi. —J.B.

Céline Dion (2024)

James Devaney/GC Images

Céline Dion nije bila zadovoljna kada je Donald Trump koristio njen Titanic klasik “My Heart Will Go On” na nedavnom predizbornom skupu. “I stvarno, TA pjesma?” napisala je na društvenim mrežama kada je saznala da je hit puštan. Tim kanadske zvijezde je 10. avgusta izdao saopštenje u kojem je osudio bivšeg predsjednika zbog “neovlaštene upotrebe” pjesme iz filma iz devedesetih. “Céline Dion ne podržava ovu niti bilo koju sličnu upotrebu,” stoji u saopštenju tima Dion.

Porodica Jamesa Hornera, kompozitora pjesme koji je preminuo 2015. godine, takođe je izdala saopštenje u kojem se kaže da “porodica Horner ne podržava niti podržava Trumpovu/Vanceovu kampanju ili njenu upotrebu pjesme na svojim događajima. Kampanja ne odražava uvjerenja i vrijednosti Jamesa Hornera ili njegove porodice. Porodici je važno da njegova muzika ne bude korišćena od strane onih koji pokušavaju da neprimjereno profitiraju od njegovog rada nakon njegove smrti.” —T.M

Porodica Isaaca Hayesa (2024)

Tom Hill/WireImage

Porodica preminulog pjevača Isaaca Hayesa želi da zaustavi Trumpa da pušta hit “Hold On, I’m Comin’” na skupovima i događajima, uključujući konvenciju NRA. Hayesov sin, Isaac Hayes III, je rekao da planiraju da podnesu tužbu nakon što su saznali da je Trumpov tim koristio pjesmu oko 135 puta bez licence ili traženja dozvole. “Bio sam ljut,” rekao je Hayes za The Hollywood Reporter. “Desila se masovna pucnjava. Zašto je koristimo na NRA konvenciji? Želio sam da preduzmem pravne mjere jer je Trump davao izjave protiv žena, a evo jednog čovjeka koji je osuđen za seksualno zlostavljanje. Ja sam brat sedam sestara i ne želim da iko pomisli na ‘Hold On’ i poveže to sa Donaldom Trumpom.” —J.L.

Jack White (2024)

Scott Legato/Getty Images

Od svog objavljivanja na albumu Elephant iz 2003. godine, pjesma “Seven Nation Army” grupe White Stripes je pjevana i uvikivana na brojnim sportskim događajima širom svijeta. To je gotovo univerzalna pjesma za sportske događaje poput “We Will Rock You” — ali to ne znači da je Jack White zadovoljan što neko poput Trumpa koristi tu pjesmu. Kada je Margo Martin iz MAGA kampanje podijelila video kandidata koji se ukrcava u avion uz taj ikonasti rif, White je reagovao. “Ne razmišljajte ni o čemu što se tiče korišćenja moje muzike, vi fašisti,” napisao je. “Tužba dolazi od mojih advokata zbog toga (da dodamo vaših 5 hiljada drugih).” Pretpostavljamo da to važi i za prilično fantastičan novi album koji je izdao ovog ljeta. —S.V.L.

Sinéad O’Connor’s Estate (2024)

David Corio/Redferns/Getty Images

Sinead O’Connor’s estate brzo je zaustavilo Trumpa kada je počeo da koristi pjesmu “Nothing Compares 2 U” pokojne pjevačice na svojim skupovima u Marylandu i Sjevernoj Karolini. “Nije pretjerano reći da bi Sinéad bila zgađena, povrijeđena i uvrijeđena što je njen rad pogrešno predstavljen na ovaj način od strane nekoga koga je sama nazvala ‘biblijskim đavlom,’” rekli su predstavnici O’Connor-a u saopštenju za Variety. “Kao čuvari njenog naslijeđa, zahtijevamo da Donald Trump i njegovi saradnici odmah prestanu da koriste njenu muziku.”

Foo Fighters (2024)

Kevin Mazur/Getty Images for Foo Fighters

Trump je naljutio Foo Fighters kada je pjesma “My Hero” počela da se svira na skupu u Arizoni u avgustu. Pjesma je počela da se pušta upravo kada je Robert F. Kennedy Jr. izašao na pozornicu s bivšim predsjednikom da najavi da završava svoju kampanju i podržava Trumpa. Kada su putem društvenih mreža upitali da li su odobrili ovo, bend je odgovorio “Ne.” Kasnije je predstavnik benda potvrdio da Foo Fighters nisu dali Trumpu dozvolu da koristi pjesmu, i dodao da će tantijemi od njene upotrebe na događaju biti donirani kampanji Harris-Walz. —D.K.

Johnny Marr (2024)

Matthew McNulty/Redferns

Iako se The Smiths možda čine potpuno van mjesta na Trumpovom skupu, kampanja je svakako pokušala. Početkom 2024. godine, više političkih novinara je na Twitteru djelilo kako očajni hit “Please, Please, Please, Let Me Get What I Want” kruži među pristalicama MAGA. Osnivač grupe i autor pjesme, Johnny Marr, odmah je reagovao kada je retvitovao video, rekavši: “Ahh … u redu … OK. Nikada u milion godina ne bih pomislio da bi ovo moglo da se desi. Smatrajte ovo odmah zatvorenim.” —M.G.

ABBA (2024)

OLLE LINDEBORG/AFP/Getty Images

Više od 40 godina nakon što se ABBA raspala, njihova muzika je i dalje svuda prisutna, bilo da se radi o njihovoj visoko-tehnološkoj hologramskoj rezidenciji ili o ponovnom gledanju filmskog klasika Mamma Mia! iz 2008. godine — ili, očigledno, ako ste u publici na Trumpovom skupu. Na događaju 27. jula u St. Cloudu, Minnesota, Trumpova kampanja puštala je nekoliko ABBA hitova (“Dancing Queen,” “Money, Money, Money,” “The Winner Takes It All”), i čak prikazivala video materijal švedskih pop velikana. Šokantno: Nisu imali dozvolu za bilo šta od ovoga, a Björn Ulvaeus i izdavačka kuća grupe su zahtijevali da Trump odmah prestane. —S.V.L.

Village People (2023)

Gari Garaialde/Redferns/Getty Images

Trumpova ljubav prema Village People je dobro dokumentovana. Godinama je puštao pjesme “Y.M.C.A.” i “Macho Man” na svojim skupovima uz malo protivljenja od strane osnivača Victor Willisa. Willis je konačno promijenio svoj stav u junu 2020. godine usred ustanka protiv rasne nepravde. Zatim, u maju 2023. godine, poslao je Trumpovom pravnom timu pismo o obustavi nakon što je video snimak bivšeg predsjednika u Mar-a-Lagu, koji je plesao uz “Macho Man” sa grupom obučeno kao Village People, dospio u javnost. Willis je nazvao nastup “neovlašćenim” i napomenuo da “mnogi obožavaoci, kao i šira javnost, pogrešno vjeruju” da su stvarni Village People izveli nastup. —J.B.

Journey’s Neal Schon (2022)

Brian Ach/Getty Images

Kada je gitarista grupe Journey, Neal Schon, poslao pismo o obustavi zbog nastupa pjesme “Don’t Stop Believin’, “zapravo nije bio usmjeren na Trumpa koliko na svog saradnika Jonathana Caina. Cain je izveo hit iz 1981. godine u Mar-a-Lagu 2023. godine, uz prateće pjevače među kojima su bili Marjorie Taylor Greene, Kimberly Guilfoyle i Kari Lake. Kako bi spriječio slične situacije, Schon je podnio pismo o obustavi, navodeći da je upotreba muzike Journey na Trumpovim događajima bila “štetna za njihov brend.” —J.B.

Neil Young (2020)

Dave J Hogan/Getty Images

Spor između Neila Younga i Trumpa datira još od 2015. godine, kada je Trump pustio pjesmu “Rockin’ in the Free World” odmah nakon što je objavio svoju namjeru da se kandiduje za predsjednika. Young, što nije iznenađujuće, nije bio zadovoljan i više puta je izrazio svoje nezadovoljstvo kada se pjesma puštala na Trumpovim skupovima tokom narednih godina. Na kraju, 2020. godine, Young je pokušao da tuži Trumpa, tvrdeći da nije imao odgovarajuću licencu za puštanje njegove muzike na svojim skupovima. Međutim, nekoliko mjeseci kasnije, muzičar je konačno odlučio da dobrovoljno povuče tužbu. —J.B.

The Rolling Stones (2020)

Gary Miller/Getty Images

The Rolling Stones su napravili “igru” sa nazivom jedne od svojih pjesama 2020. godine kada su zatražili od Trumpove kampanje da prestane da koristi njihove pjesme: “Ovo bi mogao biti posljednji put da Trump koristi bilo koju pjesmu Jagger-Richards na svojim kampanjama,” rekao je predstavnik benda u to vrijeme. Trump je koristio pjesmu “You Can’t Always Get What You Want” na skupovima. Očigledno, želio je prijetnje pravnim akcijama. —K.G.

John Fogerty (2020)

Steve Jennings/Getty Images

Nije iznenađujuće što Trump — sin multimilionera koji je izbjegao Vijetnam zbog navodnih kostiju — nije vidio ironiju u puštanju pjesme Johna Fogertyja “Fortunate Son” (“Nisam sin milionera, ne”) na svojim predizbornim skupovima 2020. godine. Fogerty i njegovi advokati odmah su mu poslali pismo o obustavi. “Napisao sam ovu pjesmu jer sam, kao veteran, bio zgađen što su neki ljudi mogli biti izuzeti od služenja našoj zemlji zbog pristupa političkom i finansijskom privilegiju,” rekao je Fogerty. “Takođe sam pisao o bogatim ljudima koji ne plaćaju svoj pošteni dio poreza. Gospodin Trump je primjer oba ova problema.” —A.G.

Tom Petty’s Estate (2020)

Gary Miller/Getty Images

Rock zvijezda iz Floride imala je istoriju slanja pisama o obustavi političarima koji koriste njegovu muziku, uključujući Georgea W. Busha 2000. godine za pjesmu “I Won’t Back Down” i kongresmenku iz Minnesote Michele Bachmann 2011. godine za pjesmu “American Girl”. Tri godine nakon njegove smrti, njegova porodica je progovorila o upotrebi pjesme “I Won’t Back Down” od strane određenog Floridskog čovjeka, napisavši da Trump “nije imao dozvolu da koristi ovu pjesmu kako bi podržao kampanju koja ostavlja previše Amerikanaca i zdrav razum iza sebe.” Njihova porodica je nastavila: “Tom je napisao ovu pjesmu za malog čovjeka, za običnog čovjeka i za SVE.… Verujemo u Ameriku i verujemo u demokratiju. Ali Donald Trump ne predstavlja plemenite ideale nijednog od njih.” Amen na to. —A.M.

Phil Collins (2020)

PAUL BERGEN/AFP/Getty Images

MAGA energija nije bila u vazduhu kada je Phil Collins napisao pjesmu “In the Air Tonight.” Muzičar je poslao pismo o obustavi Trumpu zbog korišćenja njegovog singla iz 1981. godine tokom izbora 2020. godine. U pismu upućenom Trumpu, Collins je kritikovao kandidata zbog korišćenja pjesme “kao satirične reference na Covid-19” dok je Iowa prolazila kroz porast broja slučajeva. “Gospodin Collins ne odobrava očigledno trivijalizovanje Covid-19,” navodi se u pismu, dodajući da muzičar ima “ozbiljne brige” da bi Trumpova upotreba mogla “štetiti” Collinsovoj reputaciji. —T.M.

Steven Tyler (2018)

Emma McIntyre/Getty Images

Donald Trump je bio na ivici tužbe 2018. godine kada je Steven Tyler iz Aerosmitha smatrao da je potrebno da pošalje pismo o obustavi tadašnjoj predsjedničkoj kampanji zbog korišćenja pjesme “Livin’ on the Edge.” Ovo je došlo tri godine nakon što je bend već rekao Trumpu da prestane da pušta “Dream On” na skupovima. —K.G.

Rihanna (2018)

ANGELA WEISS/AFP/Getty Images

Nekoliko trenutaka nakon što je Trump pustio Rihannin hit iz 2007. godine “Don’t Stop the Music” na skupu u Chattanooga, Tennessee, njen tim je poslao pismo o obustavi prijeteći pravnom akcijom. “Došlo je do naše pažnje da je predsjednik Trump koristio [Rihannine] muzičke kompozicije i master snimke, uključujući njen hit ‘Don’t Stop the Music,’ u vezi s brojnim političkim događajima održanim širom Sjedinjenih Američkih Država,” napisao je Rihannin pravni tim u pismu. “Kao što ste ili biste trebali biti svjesni, gđa Fenty nije dala svoj pristanak g. Trumpu za korišćenje njene muzike. Takva upotreba je stoga neodgovarajuća.” —J.L.

R.E.M. (2015)

Dave J Hogan/Getty Images

Možda R.E.M.-ova pjesma “It’s the End of the World as We Know It” (iako se zove “(And I Feel Fine)”) ne bi bila predmet žalbi da je Trump nije koristio na predizbornim skupovima 2015. godine. Bez obzira na to, ništa nije bilo u redu i Michael Stipe je izdao oštar odgovor Trumpovoj kampanji zbog korišćenja pjesme: “Idite se jebati, svi vi — tužni, pažnju privlačeći, moći željni mali ljudi. Ne koristite našu muziku ili moj glas za vašu glupu predstavu kampanje.” —K.G.

Izvor: rollingstone.com
Izvor (naslovna fotografija):

Tom Hill/WireImage; James Devaney/GC Images; Gary Miller/Getty Images

Ostavite komentar

Komentari (0)