Doktorica Phyllis Zee s Medicinskog fakulteta Feinberg u Chicagu tvrdi da je to dvosmjeran odnos. Prema njenim istraživanjima postoje jasni podaci koji pokazuju da redovno vježbanje poboljšava kvalitet sna.
Dubok san je faza iscjeljenja u kojoj se vaše tijelo popravlja i obnavlja, a može se postići samo ako je kvaliteta vašeg sna dobar s malo ili nimalo noćnih prekida.“Istraživanje takođ pokazuje da ako bolje spavate, vjerovatnije je da ćete moći vježbati i da će vaš nivo tjelesne aktivnosti biti viši. Zato bih rekla da čak i ako ste se loše naspavali, trebali biste nastaviti svoju tjelesnu aktivnost”, navodi dr. Zee.
Da bi bilo zdravo, tijelo treba proći kroz četiri faze sna nekoliko puta svake noći. Tokom prve i druge faze, tijelo počinje usporavati svoje ritmove. Na taj način se pripremamo za treću fazu, a to je duboki san u kojem se tijelo doslovno obnavlja na staničnom nivou.
Preporučeno
Takođe, ukoliko želite vježbati i održavati svoj organizam, stručnjaci navode da razumno postupate. Izbjegavajte naporne fizičke aktivnosti ukoliko imate jake upale mišića te radije birajte aktivnosti poput šetnje ili joge.